Nu blir Lidl också en idrottssponsor
Lidl är den matvarukedja som har varit minst synlig,men nu byter företaget beteende. Lidl blir, som man uttrycker det, ”en synlig officiell partner”
Det är Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB, som inte bara har fått gehör utan även få till ett savtal med Lidl.
Överenskommelsen gynnar både herr- och damlandslaget. Utöver det går Lidl Sverige tillsammans med övriga Lidl-marknader in som partner till handbolls-EM 2020, där Sverige är en av värdnationerna.
Det nya sponsorskapet innebär även att Lidl blir aktiv partner vid hemmalandskamper och vid ungdoms-SM.
- Som en del i vårt arbete för att främja hållbar utveckling och hälsa samarbetar vi med en rad olika organisationer och idrottsföreningar på lokal och nationell nivå. Vi tycker attdet är viktigt att stötta idrottare på högsta nivå men också att bidra till ungdomsidrotten och gynna barn och unga. Men sponsorskapet av Handbollslandslaget blir vår största satsning hittills och vi ser fram emot att stärka svensk handboll, säger Johan Augustsson, Sverigechef på Lidl.
Som en del av satsningen blir Lidl också ”Fresh Food Partner” vilket innebär att livsmedelskedjan bland annat kommer bidra med färsk frukt och dryck till omklädningsrummen vid matcherna.
- Partnerskapet med Lidl Sverige är gediget och genomsyrar hela Svenska Handbollslandslagets organisation, från talang och ungdom till professionella seniorspelare och mästerskap. För oss känns Lidl som en naturlig partner med tanke på att god och näringsrik mat av hög kvalitet är en självklarhet för idrottsmän- och kvinnor på alla nivåer, säger Stefan Lövgren.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Pengar är inte allt – men det betyder en hel del
Spelarna i Team Canada, modell 2026, i den 88:e VM-turneringen, har en sammanlagd årslön på 860 miljoner enligt NHL-organisationens officiella lönestatistik.
I Tre Kronor, som föll i lördagens VM-premiär, får spelarna nöja sig med 338 miljoner kronor, löneskillnaden är cirka en halv miljard kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar