Handbollens ny huvudsponsor - det företaget hade få gissat
Nyheten tillkännagavs på torsdagen och innebar en överraskning.
Ni kan aldrig gissa vilket bolag som är handbollens nya huvudsponsor.
Spelbolaget ATG tar över som huvudsponsor från och med den 1 juli 2021. Avtalet, som initialt löper över fyra år med option på ytterligare två år, är det största som Svensk Handboll någonsin gått in i och möjliggör en fortsatt satsning på såväl den inhemska handbollen som landslagens fortsatta jakt på medaljer i de internationella mästerskapen.
I över två decennier har Svenska Spel varit huvudsponsor till Svensk Handboll och har bland annat funnits på seniorlandslagens matchtröjor sedan 1996 (inklusive tiden via Tipstjänst), något som tar slut när nuvarande avtal löper ut den 30 juni.
Avtalets omfattning i kronor kommer av sekretess- och konkurrensskäl inte att kommuniceras, men de medel som genereras delas mellan Svenska Handbollförbundet, Handbollsligan, SHE och lands- lagen. Avtalet gäller i fyra år med option för ytterligare två år när det löper ut vid halvårsskiftet 2025.
– I dessa coronatider känns det extra tryggt att gå in i ett långsiktigt avtal som ger oss resurser att utveckla Svensk Handboll ytterligare och fortsätta att satsa på såväl elit som bredd, säger Robert Wedberg, generalsekreterare för Svenska Handbollförbundet.
– ATG blir också en viktig stöttepelare i våra satsningar på jämställdhet, hållbarhet och mångfald. Handbollen ska även i fortsättningen beröra och, vara tillgänglig för alla och framstå som en viktig samhällsbyggare,.
Den första stora nyheten för den nationella handbollen är att Svenska cupen introduceras redan till kommande säsong.
– En välkommen nyhet som många i Handbollssverige längtat efter och som nu blir verklig Den har alla möjligheter att öka intresset ytterligare för klubblagshandbollen och ge mindre föreningar möjlighet att mäta sig med de allra bästa. Framhöll Peter Gentzel från Svensk Elithandboll, intesseföreningen för klubbarna i Handbollsligan och SHE.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar