Svenska Klarna bakom miljonsponsring i NBA

Sebastian Siemiatkowski kom från Polen med sina föräldrar 1980. Han lärde känna Niklas Adalberth och Victor Johansson och de kom att diskutera olika affärsidéer. Att göra betalningar på nätet enklare och säkrare både för konsumenter och e-handlare blev deras lansering.

Den 10 april 2005 uppstod Kreditor som 2009 bytte namn till Klarna som i dag har över 90 miljoner globala aktiva användare och 2 miljoner transaktioner om dagen.

Nu har Klarna blivit en sponsor till legendariska basketlaget Chicao Bulls, där superstjärnor som Michael Jordan och Dennis Rodham slog igenom.

Sebastian Siemiatkowski, Niklas Adalberth och Victor Johansson är grundarna bakom succén Klarna.

Klarna har i dag över 85 miljoner konsumenter och mer än 200 000 e-handlare på 17 marknader över tre kontinenter och har ungefär 5 000 anställda med 90+ olika nationaliteter.  

Klarna tillkom på handelshögskolan i Stockholm och har vuxit till och en av de mest värderade privata fintechs globalt med en värdering på 45,6 miljarder dollar.USA-marknaden lockar och det är därför Klarna har skrivit ett sponsoravtal med Chicago Bulls. Dessutom har Bulls-stjärnorna Zach LaVine och Lonzo Ball kontrakterats som Klarnas nya varumärkesambassadörer.

Sedan tidigare är Klarna också en sponsor till Angel City Football Club (ACFC) i National Women's Soccer League i USA.

Klarna har kontor i Stockholm, men att bli en sponsor i idrotts-Sverige har ännu inte varit aktuellt.

När företaget 2014 förvärvade SOFORT skapades Klarna Group. Nu backas Klarna upp av investerare som Sequoia Capital, Silver Lake, Bestseller Group, Draagoneer, Permira, Visa, Ant Group och Atomico, som har olika andelar aktier i bolaget.

Numera har Klarna också en ny ledning. Victor och Niklas har lämnat sina uppdrag i bolaget medan Sebastian Siemiatkowski är kvar som vd.

 Via partnerskapet med Bulls tror Klarna-ledningen på möjligheten att nå klubbens många fans genom unika aktiveringar, upplevelser på stadion med Benny the Bull-maskot, exklusiva erbjudanden och mera.  USA-marknaden hägrar.

Ifjol tog Klarna in 8,5 miljarder kronor via en nyemission för att fortsätta växa i USA och expandera verksamheten globalt.

Kontraktet med Chicago Bulls öppnar  för speldagsupplevelsen på flera sätt, inklusive placeringar över resultattavlan och LED-tavlor över arenan och exponering även på Bulls träningströjor.

"Vi är glada över att samarbeta med Klarna för att utnyttja skärningspunkten mellan sport, mode och handel för att ge Bulls fans möjligheter att engagera sig med vårt varumärke på ett nytt sätt", säger Matthew Kobe,Chicago Bulls Executive Vice President, Revenue & Strategy i en kommentar. "Vårt partnerskap med Klarna främjar Bulls engagemang för att kombinera sport och teknik för att skapa revolutionerande upplevelser för våra fans.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen