Trogen sponsor vill stanna i Vasaloppet
Vasaloppet och huvudsponsorn IBM har förlängt sitt samarbete ytterligare en avtalsperiod. Detär märkvärdigt. Samarbetet startade nämligen redan 1966.
Då gick IBM in och hjälpte Vasaloppet lösa utmaningarna med tidtagning när deltagarantalet växte dramatiskt.
Samarbetet har sedan blivit allt större och varit beständigt under åren och kretsar i dag kring IBM:s strategiska kompetenser och tjänster.
Från IBM:s håll sätter man stort värde på och är stolta över att få fortsätta vara en innovationspartner till Vasaloppet och företaget ser fram emot nya spännande projekt inom teknik och hållbarhet ihop med Vasaloppet.
Styrkan i partnerskapet har legat i hur IBM och Vasaloppet tillsammans har skapat en spännande blandning av strategi, ekosystem, flexibel molnlösning och tekniska metoder som förändrat Vasaloppet för både åkare, publik samt nära och kära som följt loppen på distans.
IBM vill också vara med i Vasaloppets vision att sätta Sverige i rörelse.
– Vasaloppet har engagerat 1,7 miljoner deltagare genom åren och det vill vi fortsätta vara en del av, säger Vahid Zohali, CEO IBM Sweden.
Den senaste innovationen är Vasastory, som utvecklades av IBM och Vasaloppet inför Vasaloppets 100-årsjubileum 2022 och som ger en personlig åkarhälsning från Vasaloppet efter ett genomfört, individuellt lopp i Vasaloppsarenan.
– Det är En uppskattad digital produkt till alla deltagare, en Vasastory, som baserar sig på statistik och data från våra system, säger Eva Hörwing, Vasaloppets sponsor- och rättighetschef. Hälsningen är dessutom delbar i sociala medier.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tisdagens uppgörelse mellan Sverige och Polen blir något alldeles extra. Inte bara för matchens betydelse utan också för att det blir fullt till sista plats på Strawberry arena i Solna.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Fotbollslandslaget blev en vinnare. Men det samma gällde Viaplay med den högsta siffran någonsin för en streamingtjänst.Över en miljon såg matchen Sverige-Ukraina i torsdags på den linjära kanalen Viaplay Sport. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.
Playoff-matchen mot Ukraina slutade med en svensk 3–1-sege. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar