Trogen sponsor vill stanna i Vasaloppet

Vasaloppet och huvudsponsorn IBM har förlängt sitt samarbete ytterligare en avtalsperiod. Detär märkvärdigt. Samarbetet startade nämligen redan 1966.

Då gick IBM  in och hjälpte Vasaloppet lösa utmaningarna med tidtagning när deltagarantalet växte dramatiskt. 

Samarbetet har sedan blivit allt större och varit beständigt under åren och kretsar i dag kring IBM:s strategiska kompetenser och tjänster.

Många av Vasaloppets sponsorer är trogna och stnnar länge som en partner

Från IBM:s håll sätter man stort värde på och är stolta över att få fortsätta vara en innovationspartner till Vasaloppet och företaget ser fram emot nya spännande projekt inom teknik och hållbarhet ihop med Vasaloppet.

Styrkan i partnerskapet har legat i hur IBM och Vasaloppet tillsammans har skapat en spännande blandning av strategi, ekosystem, flexibel molnlösning och tekniska metoder som förändrat Vasaloppet för både åkare, publik samt nära och kära som följt loppen på distans.

IBM vill också vara med i Vasaloppets vision att sätta Sverige i rörelse.

– Vasaloppet har engagerat 1,7 miljoner deltagare genom åren och det vill vi fortsätta vara en del av, säger Vahid Zohali, CEO IBM Sweden.

Den senaste innovationen är Vasastory, som utvecklades av IBM och Vasaloppet inför Vasaloppets 100-årsjubileum 2022 och som ger en personlig åkarhälsning från Vasaloppet efter ett genomfört, individuellt lopp i Vasaloppsarenan.

– Det är En uppskattad digital produkt till alla deltagare, en Vasastory, som baserar sig på statistik och data från våra system, säger Eva Hörwing, Vasaloppets sponsor- och rättighetschef. Hälsningen är dessutom delbar i sociala medier.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockey-VM i Avicci Arena slutade i svensk besvikelse, förnedrat av USA i semifinal, men ett bärgat brons efter seger mot Danmark.

 Desto mer jubel i besöks – och restaurang näringen som redovisar en  turistekonomisk omsättning, inklusive biljettintäkter, på 729,9 miljoner under VM-perioden i maj. Exklusive biljettintäkter låg omsättningen på 644,1 miljoner där utländska besökare stod för 482 miljoner kronor under maj månad.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

På söndag inleds årets Gotland Runt, för 78:e gången, Nära 200 båtar från tio länder samlas i Sandhamn för världens största årliga havskappsegling. Tävlingen har arrangerats sedan 1937 och lockar både elitbesättningar och entusiastiska amatörseglare i en unik mix av båtklasser och nationaliteter.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.