Möbelhandlare bakom värvningen

Nu är Erik Edman presenterad och allt hemma i Helsingborg. Hans återkomst i klubben skedde i – en möbelaffär. Skälet är att möbelhandlare Bengt Persson ligger bakom finansieringen när den före detta landslagsbacken tar på sig HIF-tröjan igen.

- Jag vill gärna verka ihop med HIF och det blir en ökad sponsring inför detta året. Jag med mitt stora HIF-hjärta tar en del i det här och Erik med sitt stora HIF-hjärta tar en del i det hela, säger Bengt Persson.

Erik Edman har signerat ett kontrakt som gäller i fyra och ett halvt år som först gällde från i sommar, men nu har HIF och Bengt Persson jobbat med framgång för att Edman ska komma loss tidigare från Wigan. På torsdagen kom kalrtecknet från engelsmännen.

- Det handlar om att jag vill spela fotboll och vi har en ambition om att vi ska lösa det. Vi har lite att jobba med under den närmsta tiden, säger Erik Edman till Helsingborgs Dagblad.

Edman är den fjärde i raden av hemvändare i klubben. Tidigare har Christoffer Andersson, Marcus Lantz och Mattias Lindström återvänt. Ja, även Henrik Larsson för den delen även om han inte spelar längre i HIF.

- Vi i Helsingborg har en unik möjlighet att få hem bra spelare då vi producerat så många talanger som har ett hjärta för klubben och staden. Kan vi då få hem dem innan de är för gamla kan de fortsätta att utveckla kommande talanger, säger sportchefen Jesper Jansson i HD.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen