”Tränaren är en marknadsföringsdröm”

Hammarbys nye tränare, amerikanen Gregg Berhalter beskrivs som en marknadsföringsdröm. I så måtto kunde han inte ha fått en bättre start på en annorlunda karriär.

Det är i Svenska Dagbladet som Berhalter beskrivs av journalisten Jan Majlard enligt följande:

”Skjorta, lammullströja, mörk kavaj. Hammarby har inte bara köpt en försvarsgeneral.de har köpt en marknadsföringsdröm”.

"Fyra sponsorer har ringt bara i dag"

Som om inte det vore nog hävdar Hammarbys ordförande Kent Hertzell:

- Bara idag har fyra sponsorer ringt och vill vara med.

Berhalter växte upp i Tenafly, Bergen County, New Jersey, och pluggade på High School tillsammans med Claudio Reyna, som gjorde 111 landskamper för USA och lyste i Manchester City.

- Det är en ort som är passionerad för ”soccer”. Folk är uppväxta med sporten i flera generationer, innevånarna kommer från många olika kulturer. Jag minns hur kul det var att följa Sverige i VM -94. Laget hade en del riktigt stora spelare, säger Berhalter.

Amerikanske polare

Han flyttar till Stockholm med familjen januari och har en enkel arbetsbeskrivningen - Allsvenskan 2013.

Hammarby valde en lösning långt från svensk tränarkarusell. Senast en amerikansk tränare ledde ett svenskt klubblag var Tom Lilledal i Gais för drygt 30 år sedan.

I Hammarby AB:s styrelse finns Chris Klein, mannen som ligger bakom övergången från andra sidan Atlanten, och är före detta lagkamrat i LA Galaxy med Berhalter.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Vädret i USA kan vara  nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen  var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen  fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen