Real Göteborg köper för 40 miljoner
Det är en satsning som saknar motsvarighet.
Blåvitt inledde i höstas med att köpa Philip Haglund och Emil Salomonson. Därtill kom Pär Ericsson tillbaka från utlåningen till Mjällby.
Flera nya på Kamratgården
Det hann inte bli vinter innan nya namn klev in på Kamratgården, först kom John Alvbåge från Örebro, därpå den kanske största överraskningen, Kalmar-brassen Daniel Sobralense, sedan norrmannen Kjetil Waehler, Ålborg, och nu Nordin Gerzic, Örebro och Pontus Farnerud, Stabaek.
Sju nya, åtta med Pär Ericsson, och med alla ersättningar till dem och gamla klubbar blir slutsumman hisnande.
Sportchefen Håkan Mild vill ha en trupp på mellan 21 och 22 spelare. Det har han fått nu och uppenbarligen har styrelsen gett klartecken till den här jättesatsningen.
Dessutom, nye tränaren Mikael Stahre tar sin beskärda del av lönebudgeten. Och det är han som ligger bakom investeringarna. Eller rättare sagt, det faktum att IFK inte ens var bäst i Göteborg i fjol.
70 procent av 50 miljoner, nja...
Tidigare har Håkan Mildh uppgett att IFK har en budget på cirka 50 miljoner och att 70 procent går till A-laget, inklusive löner och sign-on.
22 man, sju nya…
Pontus Farnerud vill ta udden av snacket om miljonlönerna:
- Om jag bara gått på pengarna hade blivit annan klubb, säger han till fotbollskanalen.se.
Samtidigt innebär köpen ett skifte i filosofin.
Då gick inte bra
Hela Sveriges Blåvitt har gjort sitt. Att värva lite varstans i landet och utveckla spelare till landslagsmän fungerar inte, anser tydligen IFK:s ledning. Undra egentligen vad filosofen Roger Gustafsson tycker om köpandet.
Det har funnits ett Real Göteborg tidigare. 1997 var en annan före detta spelare, Thomas Wernerson, sportchef och fick mandat att handla. In kom s k eftertraktade spelare som Joakim Persson, Stefan Bärlin, Christian Karlsson och Andreas Hermansson, men resultaten uteblev.
Och Mats Jingblad fick sluta som tränare.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.
Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.