Via domstolen fick Thern sina miljoner
Sommaren 2011 lämnade Jonas Thern sitt uppdrag som tränare i IFK Värnamo och därpå stämdes klubben av hans bolag.
Det fanns ett avtal mellan parterna, där bolaget, som ägs av Jonas Thern och Christer Tonning, hade rätt till en fast ersättning samt en del av publikintäkter och spelarförsäljningar, bl a när Viktor Claesson värvades av Elfsborg.
Krävde 4 miljoner
Ursprungligen stämde Jonas Thern klubben på 4 miljoner kronor.
Efter två år har nu parterna enats om en förlikning och Calcio får 1 950 000 kronor.
- En helt okej förlikning, säger IFK Värnamos ordförande Kaj Larsson till Värnamo Nyheter.
- IFK har krupit upp mycket. De har sagt att de inte vill betala någonting så för dem är skillnaden större än för min klient, säger Calcios advokat Johan Kihlstedt.
Hade räknat med högt belopp
IFK Värnamos ordförande Kaj Larsson är belåten med utgången även om klubben tvingas betala nära 2 miljoner kronor.
- Visst är det mycket pengar. Men vi har räknat med att betala en del pengar och det är ingen som går med vinst här, alla är förlorare. Men vi ville göra färdigt det här nu och det är alltid så i förhandlingar att man får ge och ta, säger Kaj Larsson.
- Parterna har diskuterat pengarna som en klumpsumma. Det går inte att säga något om den ena eller andra punkten. Det är ett belopp för alla punkter, säger Sjöman i Värnamo Nyheter.
- Vi har satt av en del pengar till detta för vi har räknat med att det kommer att kosta en del.
Hoppade av
Huvudförhandlingen inleddes den 28 januari då båda parterna höll sakframställan.
Vid den fortsatta huvudförhandligen dagen efter hördes representanter från IFK Värnamo och dessutom Elfsborgs sportchef Stefan Andreasson och Svensk Elitfotbolls förre generalsekreterare Tommy Theorin.
Jonas Thern är uppvuxen i Värnamo och blev av kommunen utsedd till ambassadör. Men när de styrande avvisade förhoppningarna om en bättre arena vill inte Thern behålla sitt uppdrag och deklarerade:
- Jag känner att jag inte längre kan vara reklampelare för kommunen när de inte är intresserade av det jag står för.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















