Hur ska de kunna betala 43 miljoner?
När Östersunds stjärna Saman Ghoddos kom hem till Östersund från utflykten till Huesca augusti fjol trodde han att han skrivit på ett papper om läkarundersökning för La Liga-nykomlingen. Papperet var istället ett övergångskontrakt. Sen började cirkusen.
Nu har Fifa kommit med sin dom. Ghoddos har berättat för Fifa att ÖFK med hot övertygade honom att bryta kontraktet. ”När han kom tillbaka påstår spelaren att Östersund försökte övertyga honom att kontraktet med Huesca vare ogiltigt och tvingade honom att skriva under ett uppsägningsavtal”, skriver Fifa.
Klubben hotade honom
ÖFK hotade Ghoddos med att behålla honom nästa säsong och nobba alla transferbud om han inte skrev på avtalet. Spelaren hävdar för Fifa att han ångrar att han skrev under avtalet eftersom han verkligen ville gå till Huesca men att han manipulerades av Östersund att skriva på.
Plötsligt blev de franska klubbarna Amiens och Rennes intresserade av Ghoddos. Efter ett par veckor efter besöket i Spanien skrev Ghoddos på ett fyraårskontrakt med Amiens.
Ni som följt den här historien vet hur Fifas beslutet blev. 43 miljoner kronor i solidariska böter från Ghoddos och Östersund till Huesca och fyra månaders avstängning för iraniern.
Hur Ghoddos ska kunna betala förstår han inte. Lika illa är det för skuldtyngda Östersund.
Varför just 43 miljoner?
Varför just böter på fyra miljoner euro, 43 miljoner kronor? Hur kom Fifa fram till det? Är det någon regel som måste följas? Var bötesloppet övergångspengarna ÖFK fick från Amiens? Förmodligen även om andra siffror, mycket högre, figurerat. En skriftväxling mellan Huesca och företrädare för ÖFK har fångat Fifas intresse.
Visserligen finns det inget påskrivet avtal mellan klubbarna men att ÖFK accepterat transferavtalet på 300 000 euro via ett mail finns citerat i beslutet: ”...the offer is ok; can you draft an agreement contract?” skriver ÖFK till Huesca.
Märkligt resonemang i ÖFK
Två saker slår mig: Hur kan ÖFK-ledarna vara så dumma att de skickar iväg Ghoddos till Spanien utan hjälp med en spansktalande person?
Det andra: Hur kunde dåvarande ÖFK-ordföranden Daniel Kindberg vara nöjd med drygt 60 miljoner kronor, som nämnts, för klubbens största stjärnspelare?
Det ligger inte bara en hund begraven här. Ghoddos och Östersund har överklagat till idrottens skiljedomstol Cas. Men jag har svårt att tro att något annat beslut än det Fifa fattat kommer att gälla.
Jag tycker synd om Saman Ghoddos som varit helt i händerna på Daniel Kindberg. Vad tycker om honom och stelbenta Fifa överlåter jag åt läsaren att avgöra.
Källor: Sportbladet; ÖP.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar