Hur ska de kunna betala 43 miljoner?

När Östersunds stjärna Saman Ghoddos kom hem till Östersund från utflykten till Huesca augusti fjol trodde han att han skrivit på ett papper om läkarundersökning för La Liga-nykomlingen. Papperet var istället ett övergångskontrakt. Sen började cirkusen.

Ghoddos och dåvarande ÖFK-basen, Daniel Kindberg.

Nu har Fifa kommit med sin dom. Ghoddos har berättat för Fifa att ÖFK med hot övertygade honom att bryta kontraktet.  ”När han kom tillbaka påstår spelaren att Östersund försökte övertyga honom att kontraktet med Huesca vare ogiltigt och tvingade honom att skriva under ett uppsägningsavtal”, skriver Fifa.

Klubben hotade honom

ÖFK hotade Ghoddos med att behålla honom nästa säsong och nobba alla transferbud om han inte skrev på avtalet. Spelaren hävdar för Fifa att han ångrar att han skrev under avtalet eftersom han verkligen ville gå till Huesca men att han manipulerades av Östersund att skriva på.

Plötsligt blev de franska klubbarna Amiens och Rennes intresserade av Ghoddos. Efter ett par veckor efter besöket i Spanien skrev Ghoddos på ett fyraårskontrakt med Amiens.

Ni som följt den här historien vet hur Fifas beslutet blev. 43 miljoner kronor i solidariska böter från Ghoddos och Östersund till Huesca och fyra månaders avstängning för iraniern.

Hur Ghoddos ska kunna betala förstår han inte. Lika illa är det för skuldtyngda Östersund. 

Varför just 43 miljoner?

Varför just böter på fyra miljoner euro, 43 miljoner kronor? Hur kom Fifa fram till det? Är det någon regel som måste följas? Var bötesloppet övergångspengarna ÖFK fick från Amiens? Förmodligen även om andra siffror, mycket högre, figurerat. En skriftväxling mellan Huesca och företrädare för ÖFK har fångat Fifas intresse. 

Visserligen finns det inget påskrivet avtal mellan klubbarna men att ÖFK accepterat transferavtalet på 300 000 euro via ett mail finns citerat i beslutet: ”...the offer is ok; can you draft an agreement contract?” skriver ÖFK till Huesca.

Märkligt resonemang i ÖFK

Två saker slår mig: Hur kan ÖFK-ledarna vara så dumma att de skickar iväg Ghoddos till Spanien utan hjälp med en spansktalande person?

Det andra: Hur kunde dåvarande ÖFK-ordföranden Daniel Kindberg vara nöjd med drygt 60 miljoner kronor, som nämnts,  för klubbens största stjärnspelare?

Det ligger inte bara en hund begraven här. Ghoddos och Östersund har överklagat till idrottens skiljedomstol Cas. Men jag har svårt att tro att något annat beslut än det Fifa fattat kommer att gälla.

Jag tycker synd om Saman Ghoddos som varit helt i händerna på Daniel Kindberg. Vad tycker om honom och stelbenta Fifa överlåter jag åt läsaren att avgöra.

Källor: Sportbladet; ÖP.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.