Många stora affärer även i svenska Silly Season
Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen
In i det sista pågår affärer och nya uppstår. handeln här hemma har varit tämligen intensiv. Hos IFK Göteborg och AIK har jakten på nyförvärv varit konstant eftersom klubbarna har känt tvånget att förstärka för att försöka undvika degradering ur Allsvenskan.
Hotet om degadering
Båda klubbarna har satsat flera miljoner för att få starkare lag. Deras kapplöpning undan nedflyttningsspöket blir ännu tuffare i höst när striden fortsätter på planerna.
Även i Häcken, Malmö FF (där Jo-Inge brget nu har gjort klarrt med Sarpsborg) och Hammarby har det skett förändringar bland spelarna, om än inte lika stora som i de två bottenlagen
BP har hamnat i fokus de senaste dagarna. Klubben vägrade att sälja Leach Holm till AIK samtidigt som18-årige Fredrik Nissen flyttar till Milan och BP kan räkna in Fredrik Löfgren på lån från Djurgården. Men nya är också Rebin Sulaka, Leonard Zuta, Wilmer Odefalk, Alexander Johansson, Zeidane Inoussa, Liiban Abadid och Lucas Hägg-Johansson och kanske också Alex Timossi Andersson, 22, från Heerenveen i Holland, men ursprungligen från Helsingborg
Karusell runt Lukaku
Ute i Europa är i synnerhet en övergång omtalad de senaste dagarna - forwardsstjärnan Romelu Lukaku blir utlånad av Chelsea till Roma. Förra säsongen var han utlånad till Inter som var intresserade av att köpa loss honom, men nu återförenas han med tränaren Jose Mourinho.
Chelsea värvade den nu 30-årige Lukaku för över en miljard kronor 2021, men han kom inte överens med dåvarande Chelseatränaren, Thomas Tuchel och gjorde bara en säsong på kontraktet som gäller till 2026.
Mera internationellt. MFF-fostrade Amin Sarr köptes av Lyon för 30 miljoner, men misslyckades och nu har fransmännnen tröttnat på att vänta på ett genombrott. Sarri lånas ut till Wolfsburg och i stället kommer Nordsjällands 19-årige anfallstalangen Ernest Nuamah i en dansk rekordtransfer värd över 300 miljoner kronor.
Mest lästa just nu
Frida Karlssons guldbonus uppgår till 200 000 kronor. Längdsektionen inom Svenska Skidförbundet tillämpar samma bonussystem, plus 50 000 kronor, som vid VM i Trondheim förra vintern.
Lars Öberg, längdchef, med bakgrund som polischef i Norrbotten, är förberedd på ett dyrt OS.
-Absolut, vi har höga målsättningar och för vår del får det gärna bli ett kostsamt OS, säger han, tidigare även förbundskapten och vallachefEtt guldlopp med bragdstämpel – men också ett rejält avtryck på bankkontot.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar