Så försvann plötsligt ett elitlag

Storstjärnorna lämnar och nye sportchefen i IK Oskarshamn, förre SHL-målvakten Oscar Alsenfeldt, har ett blankt papper när han i vår och sommar ska bygga ett lag för hockeyallsvenskt spel.

På torsdagen tog föreningen officiellt avsked tav 14 spelare (!), bland dem poängkungen Patrik Karlkvist som ”satt på” ett sex årskontrakt värt 300 000 kronor i månaden.

Försvunnet - ett f d elitlag i ishockey. 14 spelare har avtackats. Klubbens entusiaster och anhängare känner sorg.

Nedflyttningen från SHL innebär att alla kontrakt automatiskt bryts, Karlkvist, med nybyggd villa i Oskarshamn, lämnar nu ostkusten och väntas inom kort presenteras av Örebro. Viktor Lodin är muntligt överens med Färjestad.

Åt olika håll

 Övriga som lämnar är David Quenneville, Hugo Jonasson, Oskar Asplund, Lukas Pilö, samtliga backar samt av forwardar Lukas Jasek, Ollli Palola, Athi Oksanen, Hynek Zhorna, Markus Nenonen, Austin Wagner, Martin Johansson och målvakten Marek Langhammer.

Den första biten i Alsenfeldts lagpuzzle är målvakten Tomas Rydén, som hämtas in från Tingsryd efter att tidigare varit på lån till Oskarshamn.  Forwarden Hampus Karlsson väntas hänga med ned till allsvenskan.

Lagkaptenen Oscar Engsund, med stort hjärta för sin moderklubb, har inte gett något besked om sin framtid. Tidigare har meddelats att klubbdirektör Jonas Göransson avslutar sin anställning och föreningens kommersiella chef, Thérese Olofsson får jobba dubbelt.

Vårtid är silly season i hockeyvärlden.

agenternas högtidsstund

 Det är också alla agenters stora högtidsstund. Det är nu de tar fram sina telefonböcker och kopplar samman ”sina” spelare med möjliga klubbar. Det kan synas som ett omöjligt uppdrag för Oscar Alsenfeldt, men han känner säkert ingen större oro.

-Jag har, och redan haft extremt, mycket samtal med agenter, sade Alsenfeldt till tidningen Barometern under torsdagen angående lagbygget.

 MoDo rapporterade under torsdagen att Jesper Olofsson, 31 år och närmast från Biel/Bienne i Schweiz har skrivit ett avtal till och med 2029 års säsong.  Han har tidigare spelat i Skellefteå och var MoDoit 2011-2012

Enligt sportchefen Henrik Karlin en drömvärvning.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Att regeringen satsar 250 miljoner under 2026 och 2027 i arenastöd är en bra start men RF:s ordförande.  Anna Ivarsson, vill förtydliga  allvaret.

- Vår  nya undersökning visar att idrottsföreningar tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats. 

Var fjärde idrottsförening har stort behov av mer tid eller plats för sin verksamhet och lika många tvingas tacka nej till nya medlemmar  av det skälet.

Och ännu värre är avslöjandet - jämfört med undersökningen från 2022 är situationen i stort sett helt oförändrad. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen