Så försvann plötsligt ett elitlag
Storstjärnorna lämnar och nye sportchefen i IK Oskarshamn, förre SHL-målvakten Oscar Alsenfeldt, har ett blankt papper när han i vår och sommar ska bygga ett lag för hockeyallsvenskt spel.
På torsdagen tog föreningen officiellt avsked tav 14 spelare (!), bland dem poängkungen Patrik Karlkvist som ”satt på” ett sex årskontrakt värt 300 000 kronor i månaden.
Nedflyttningen från SHL innebär att alla kontrakt automatiskt bryts, Karlkvist, med nybyggd villa i Oskarshamn, lämnar nu ostkusten och väntas inom kort presenteras av Örebro. Viktor Lodin är muntligt överens med Färjestad.
Åt olika håll
Övriga som lämnar är David Quenneville, Hugo Jonasson, Oskar Asplund, Lukas Pilö, samtliga backar samt av forwardar Lukas Jasek, Ollli Palola, Athi Oksanen, Hynek Zhorna, Markus Nenonen, Austin Wagner, Martin Johansson och målvakten Marek Langhammer.
Den första biten i Alsenfeldts lagpuzzle är målvakten Tomas Rydén, som hämtas in från Tingsryd efter att tidigare varit på lån till Oskarshamn. Forwarden Hampus Karlsson väntas hänga med ned till allsvenskan.
Lagkaptenen Oscar Engsund, med stort hjärta för sin moderklubb, har inte gett något besked om sin framtid. Tidigare har meddelats att klubbdirektör Jonas Göransson avslutar sin anställning och föreningens kommersiella chef, Thérese Olofsson får jobba dubbelt.
Vårtid är silly season i hockeyvärlden.
agenternas högtidsstund
Det är också alla agenters stora högtidsstund. Det är nu de tar fram sina telefonböcker och kopplar samman ”sina” spelare med möjliga klubbar. Det kan synas som ett omöjligt uppdrag för Oscar Alsenfeldt, men han känner säkert ingen större oro.
-Jag har, och redan haft extremt, mycket samtal med agenter, sade Alsenfeldt till tidningen Barometern under torsdagen angående lagbygget.
MoDo rapporterade under torsdagen att Jesper Olofsson, 31 år och närmast från Biel/Bienne i Schweiz har skrivit ett avtal till och med 2029 års säsong. Han har tidigare spelat i Skellefteå och var MoDoit 2011-2012
Enligt sportchefen Henrik Karlin en drömvärvning.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.
Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.
De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.
Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.
Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar