Specialflyg räddar Fotbollsgalan
TV4 satsar stora summor för att Fotbollsgalan 2007 ska bli den främsta någonsin. Chelseas förre tränare, José Mourinho, flygs in och nu står det också klart att Marta och hennes kompisar i Umeå IK kommer i ett specialchartrat flygplan.
Efter att ha avfärdat galan och tvärnobbat ett deltagande har Umeå IK plötsligt gjort en kovändning. Mästarlaget kommer till Fotbollsgalan.
TV4 har chartrat ett flygplan som ser till att laget kan göra ett tillfälligt avbrott i förberedelserna inför matchen i Women's Cup.
- Det är mycket glädjande att vi lyckades hitta en för fotbollen bra lösning, säger Roland Arnqvist, Umeå IK.
- Vi tackade först nej till Fotbollsgalan uteslutande av sportsliga skäl. Nu har TV4 gjort stora ansträngningar för att vi ska kunna kombinera ett besök på Fotbollsgalan med bra sportslig uppladdning inför kvartsfinalen av UEFA Women's Cup vilket gör att vi nu har accepterat inbjudan, säger Roland Arnqvist i ett uttalande.
Det är alltså samma Arnqvist som totalt avfärdade deltagande dagen innan.
TV4 lyckades med sin operation övertalning..
– Vi är oerhört glada över att Umeå IK kommer till galan. Det betyder mycket för både fotbollen i stort och tv-publiken att ha de svenska mästarinnorna på plats. Jag är mycket tacksam för de ansträngningar Umeå IK gjort för att göra detta möjligt, säger TV4:s programchef Fredrik Arefalk.
På Fotbollsgalan ska Nils Liedholm, som avled i veckan, hedras och det innebär också att flera av de svenska spelarna från VM 1958 deltar.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















