Canal plus går till tingsrätten

Nu vill Canal plus stoppa TV4. Kampen om bilder från allsvenskan går vidare och trappas successivt upp. Canal plus har gått till tingsrätten för att hävda sin rätt. – Jag beklagar att vi måste ta det här steget för att försvara vår uppenbara rätt, säger Per Borgklint, vd för Canal plus.
– Jag beklagar att vi måste ta det här steget för att försvara vår uppenbara rätt, säger Per Borgklint, vd för Canal plus.

Canal+ lämnar idag in en ansökan till tingsrätten om interimistiska säkerhetsåtgärder mot Kentaro.

 

- Det betyder i klarspråk att vi begär att tingsrätten ska förhindra Kentaro att fullfölja sitt avtal med TV4 om visningsrättigheter till matcher från Allsvenskan, utöver de 14 matcher som de sedan tidigare har rätt att visa, säger Borgklint.

Han betonar:

- Avtalet mellan Canal+ och Kentaro angående Allsvenskan är mycket tydligt. Canal+ har exklusiv rätt att sända en match per Allsvenskan-omgång, vilket betyder 30 matcher under säsongen som kommer. När Canal+ valt Veckans Match från varje omgång kan TV4 välja 14 lördagsmatcher under säsongen. De som vill se de återstående matcherna kan göra det genom pay per view, alternativt skaffa säsongskortet som innebär att man kan se alla pay per view-matcherna i Allsvenskan mot en månadsavgift.

- Det som har hänt är att Kentaro har sålt samma rättigheter två gånger. Jag beklagar att vi måste ta det här steget för att försvara vår uppenbara rätt, säger Per Borgklint, VD för Canal+.

Canal+ visar Allsvenskan i fotboll, Elitserien i ishockey, engelska Premier League och italienska Serie A i fotboll samt amerikanska NHL (National Hockey League). I år ska kanalen också sända motorsport; bland annat elitserien i speedway, BTCC och DTM.

- Våra viktigaste studiosändningar är Supersöndag, Premier League Lördag och Hockey Night, och bland våra sportprofiler finns Lasse Granqvist, Jens Fjellström, Nora Strandberg och Arne Hegerfors.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen