SvT sänder svensk handboll

Sveriges Television sänder svensk klubbhandboll de kommande tre åren. Det blir en storsatsning på SM-slutspelen för damer och herrar och de svenska lagens matcher i Champions League.

Det är innebörden i ett nyskrivet samarbetsavtal mellan Sveriges Television och Svenska Handbollförbundet  tillsammans med HerrElit Handboll (HEH) och Svensk Damhandboll (SDH), enligt pressmeddelande från handbollförbundet. SVT kommer att sända 17-24 matcher från elitserierna och SM-slutspelen. Flera av matcherna kommer att sändas i SVT 1 eller SVT 2..
 
SVT har samtidigt tecknat avtal med Europeiska Handbollförbundet om sändning från Champions League i tre år.
 
-Vi är glada över att ha säkerställt en stor exponering av handbollen tre säsonger framåt. SVT har visat att man vill fortsätta satsa på handbollen  och att man också är långsiktig i sin satsning, säger förbundets VD Christer Thelin. Att i dagens konkurrens nå ut i SVT:s huvudkanaler ger oss ännu större genomslagskraft som sport.
 
- Vi ökar framförallt trycket under slutspelet med helgmatcher i SVT 1 och SVT 2, säger Albert Svanberg, sportchef på SVT. Det är ett nytt steg och ytterligare ett led i vår satsning på stark helgsport i SVT:s huvudkanaler.
 
- Att SVT nu väljer att visa mer från slutspelet och dessutom i huvudkanalerna kommer att öka intresset än mer för elitserien, säger Stefan Albrechtson från elitföreningen HerrElit Handboll (HEH). Att Champions League utgör en del av samarbetet är också mycket betydelsefullt för våra klubbars satsning i Europa.
 
Avtalet omfattar såväl matcher från elitserien herrar som damer samt givetvis de båda SM-finalerna. Huvudinriktningen är matcher under lördag/söndag.
 
- Svensk damhandboll har gått starkt framåt de senaste åren och vi är glada över att stegvis få ökad exponering i TV säger Fredrik Rapp från elitföreningen Svensk Damhandboll  (SDH).Vi arbetar just nu i bra medvind och TV utgör en viktig del i vårt långsiktiga arbete att utveckla och stärka svensk damhandboll, avslutar Fredrik Rapp.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.