2,3 miljoner tv-tittare såg Vasaloppet
Årets Vasaloppet nådde den största snittsiffran på tre år i SVT. Inte mindre än 1 760 000 personer (19,8 procent) följde den fem timmar långa sändningen, enligt ett pressmeddelande från Sveriges Television. Toppnoteringen nåddes då segraren Daniel Tynell korsade mållinjen, då 2,3 miljoner personer tittade.
- Det här är glädjande siffror för SVT och för hela vår satsning på skidsport som kulminerat under februari med sändningar från tre VM och nu Vasaloppet. Årets satsning från Vasaloppet gav en rejält ökad tittning totalt jämfört med förra året, säger Albert Svanberg, chef för SVT Sport som fortsätter traditionen och finns på plats även den 6 mars nästa år.
De flesta följde Daniel Tynells imponerande lopp som resulterade i hans tredje seger i Vasaloppet. Men bakom honom var det flera profiler som kämpade på i spåret. Gunde Svan gjorde ett uppmärksammat lopp tillsammans med sin forne serviceman Ferry Grill. Sida vid sida åkte de i mål och noterade 5.40.10 och fick placeringarna 1 611 och 1613.
Innan loppet pratades det också om flera dueller. En av de mest omtalade kamperna stod mellan Olof Tufte, norsk OS-guldmedaljör i rodd, Lassi Karonen, svensk OS-finalist i rodd, samt Eirik Verås Larsen, norsk OS-medaljör i kanot. Det var en prestigefylld kamp som Eirik Verås Larsen vann. Han kom på 77:e plats och noterade tiden 4.27.31 Lite senare kom Olof Tufte i mål som 82:a på 4.28.23. Lassi Karonen fick alltså se sig slagen av de bägge norrmännen och kom 102:a med tiden 4.32.00.
När målet stängde på kvällen hade hela 13 257 åkare tagit sig i mål. Endast 616 åkare bröt. Detta visar att det var bra förhållanden. Riktigt vinterväder i kombination med flera åtgärder för att underlätta deltagarnas färd mellan Sälen och Mora skapade en skidfest.
Tommy Höglund, som är Vasaloppets sportchef, ville på egen hand kontrollera att de nya förutsättningarna vid starten verkligen gav resultat. Därför ställde han sig i nionde led, med nummerlapp och åkte de första kilometerna uppför backen - mitt i folkhavet.
- Jag upplever att det flöt på riktigt bra. Betydligt bättre jämfört med i fjol. Det var många som kände igen mig och jag fick många glada tillrop innan det var dags att hoppa av spåret, berättar en nöjd Tommy Höglund.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















