Canal Digital tar upp kampen med Viasat

Nu vill även Canal Digital slåss om hockeyentusiasterna vid tv:n. Viasat satsar och har presenterat ett avtal som ger 200 matcher kommande säsong. Nu hävdar Canal Digital att de också har rätt till en mängd matcher.

ESPN äger rättigheterna till samtliga NHL-matcher. De har vidaresålt rättigheterna till fem matcher i veckan till Viasat, men ESPN America har behållt större delen av rättigheterna själva, och från det utbudet hämtar nu Canal Digital en mängd idrottssändningar

- Vi lägger vi in kanalen i vårt Familjepaket för satellit, vilket också innebär att drygt 90 procent av våra parabolkunder får tillgång till 200 NHL-matcher plus slutspel och final från och med den 15 september. Skillnaden är att vi flyttar tv-kanalen från ett mindre tilläggspaket, alltså sportpaketet, in i vårt stora paket och gör den på så sett tillgänglig för fler, säger Jenny Pedersén vid Canal Digital Sverige.

De nya uppgifterna från Canal Digital om att företaget har förlängt och utökat ett avtal med amerikanska
programbolaget ESPN innebär att svenska tv-abonnenter nu kommer få tillgång till NH både via Canal+ och Viasat.

För att kunna se ishockeyn ska abonnenten ha Familjepaketet där ESPN America och ESPN Classic inkluderas från den 15 september. Förutom ishockey ingår även 250 livesända baseball-matcher samt NCAA basket och amerikansk fotboll. Dessutom ska ESPN Classic fokusera på minnesvärda sporthändelser.

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Riksidrottsmötet genomför flera betydande förändringar för att främja en trygg idrottsmiljö, bl a via nytt bestraffningsreglemente, ändringar i stadgar, förstärkta insatser för uppföljning och utvärdering vid händelser.  Tid och kraft ska också ägnas utbildning. 

- Idrottsrörelsen ska vara en plats där alla känner sig välkomna och trygga, säger Marie Hedberg Här ska alla känner sig välkomna och trygga, säger Marie ledamot i Riksidrottsstyrelsen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.