Fotbollen hoppas på 1,5 miljard för tv-bilder
Nu kompliceras turerna och buden av att rättigheterna för de svenska landskamperna utomlands saknas då det framkommer att Kentaro i efterhand utökat det nuvarande avtalet.
TV 4:s Fotbollskanalen rapporterar att de rättigheterna fick det schweiziska bolaget Kentaro förlänga i efterhand, när det nuvarande tv-avtalet redan var klart.
Två paket inför 2011-2015
Det innebär att kommande förhandlingar gäller två paket:
/ett med rättigheterna till allsvenskan, cupen, superettan, damallsvenskan och hemmalandskamperna.
/ett med svenska landskamper utomlands
Och åter, båda gäller 2011-2015.
Frågan är då vem som kommer över rättigheterna och i sin tur kan sälja till tv-bolag, internetbolag och alla tänkbara intressenter i nästa led. Det företag som i sin tur ska göra business och helst få ut så mycket mer än cirka 1,5 miljard som svensk fotboll beräknas få vid en kommande affär.
På onsdagen fanns motstridiga uppgifter. Kentaros ägare Philippe Huber menar att Kentaro har klart med tv-rättigheterna även denna gång och att han därmed har snuvat alla konkurrenterna igen.
- Vi har köpt allt, säger han till Fotbollskanalen.se.
Fantasier
Ett uttalande som förbundsordförande Lars-Åke Lagrell besvarar med ett ord:
- Fantasier. Jag vill inte säga att Philippe ljuger, men han fantiserar som ett barn.
Det nuvarande avtalet som gäller ett år till ska ha kostat Kentaro nära 1,3 miljarder. Nu finns det olika åsikter huruvida svensk fotboll kan få ut lika mycket pengar en gång till. Frågan är då varför Philippe Huber är så säker i sin övertygelse. Lars-Åke Lagrell säger:
- Jag vet inte, jag tror att han känner att han ligger närmast och därför går han händelserna i förväg. Kanske försöker de sätta press.
Men Lars-Åke Lagrell har medgett att Kentaro har lagt ett bra bud som kan bli svårt att matcha för konkurrenterna. Dessutom lockas Lagrell av det faktum att Kentaro och Huber accepterar villkoret att vissa delar av rättigheterna måste säljas vidare till förutbestämda tv-bolag.
Hauge är mäklare igen
Till saken hör att förbundet har anlitat Profile Media och Rune Hauge som sin mäklare. I slutet av september gick tiden ut att lämna anbud på tv-rättigheterna för åren 2011–2015.
Sedan den värsta besvikelsen lagt sig efter Sveriges VM-miss tycks många inblandade vara överens om att svensk fotboll har ett högt värde. Så pass högt att det blir ett nytt rekordavtal och att det innebär en köpesumma runt 1,5 miljard kronor.
Oavsett VM, tvivel hos Zlatan Ibrahimovic, kritik mot allsvenskan och supporterbråk betraktas svensk fotboll som en bra produkt.
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















