Sportspegeln - dubbelt upp 2011

Från och med den 2 januari 2011 får SVTs sportpublik dubbla upplagor av Sportspegeln på söndagar. SVT-sporten anslår nu en offensiv och vill vara först med nyheterna.

Det första programmet sänds 19-19.30 i SVT1 och den andra sänds på klassisk "Spegeltid" 20.30-21.00 i SVT24.

- Med 19-sändningen kommer vi ut tidigare med sportnyheterna. Det blir en sändning med livekänsla och snabba ryck. I den senare upplagan finns möjlighet för reflektion, uppföljning och komplettering. Reportagen som alltid varit lite av Sportspegelns signum kommer att förekomma i båda sändningarna, säger Per Yng, chef för SVT Sport.

Magasinet firar även 50 år den 6 januari och det blir en spciell sändning på trettondagen.

- Det är därför vi passar på att fräscha upp den här 50-åringen. Vi gör Sportspegeln i dubbel upplaga på söndagar.

- Vi vill komma ut med nyheter tidigare, vi vill vara först och det blir vi med den här förändringen. Licensbetalarna får mer för pengarna, säger Yng.

Nu blir det två sändningar av olika karaktär. Först en nyhetssändning och senare ett program av mera reflekterande karaktär. Totalt en timme med sport varje söndag

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja