TV4 erövrar hockey-VM 2012-2017
Det sexåriga avtalet omfattar både Sverige, Norge och Danmark och innebär att alla svenska tv-tittare nu får möjlighet att följa Tre Kronors jakt på VM-guld för första gången sedan slutet av 80-talet.
Tar över allt flera vinteridrotter
Uppgörelsen betyder också att TV4tar över herravälder bland vinteridrotterna. Skidor, alpint och skidskytte är sedan tidigare säkrade och nu spelas trumfkortet ut, ishockeyn, som samlar allra flest tittare.
- Det känns väldigt viktigt att fortsätta våra stora och långsiktiga investeringar i en av de populäraste sporterna. Vår ambition är att ett av Sveriges mest folkkära landslag åter ska bli en angelägenhet för hela svenska folket, säger Hans Pekkari, sportchef TV4-Gruppen.
Sedan tidigare har TV4-Gruppen även rättigheterna till elitserien och SM-slutspelet i ishockey till och med 2014. Vårens SM-slutspel startar den 8 mars och sänds i såväl Canal Plus som TV4 och TV4 Sport.
Avsked för TV3
Den kommande turneringen blir TV3:s avsked, men sedan kliver TV4 in arenan. Och det sker när VM spelas delvis i Sverige både 2012 och 2013.
- De turneringarna blir extra intressanta eftersom de delas mellan Sverige och Finland och Tre Kronor spelar gruppspelet i Globen båda åren, säger Hans Pekkari.
TV4-Gruppen har köpt rättigheterna till ishockey-VM av IIHF representerat av Infront Sports & Media och avtalet gäller även rättigheterna till Division 1-gruppen (nivån under högsta divisionen) i VM.
En ny epok inom TV-hockey
Samtliga Sveriges VM-matcher från och med VM 2012, samt ytterligare ett antal av turneringens toppmatcher, ska sändas i TV4. Det blir också en satsning med matcher via TV4-Gruppens övriga tv-kanaler, samt via webbtjänsten Csports.se.
Förutom de exklusiva svenska rättigheterna till VM 2012-2017 på samtliga plattformar har TV4-Gruppen säkrat samtliga rättigheter till turneringen även i Danmark och Norge under motsvarande sexårsperiod.
Avtalet innebär att en ny epok inleds i hockeyns TV-historia. SVT hade rättigheterna till hockey-VM fram till 1989, då TV3 tog över sändningarna, som sedan dess visats i TV3, TV6 och Viasat Sport. Från och med hemma-VM i Globen i Stockholm 4-20 maj 2012 är turneringen nu tillbaka i en tv-kanal som alla svenskar har tillgång till.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















