Nordea Tour satsar på egna TV-program

Louise Permelin, vd för Svenska Golftourerna AB värnar om golf i TV. Därför ska tio tävlingar från Nordea Tour visas på Viasat Golf, Eurosport och golf.se.

Nordea Tour, den svenska proffstouren i golf, gör en satsning på TV med ett nytt produktionsteam och nya kanaler för sändning.

Slussas ut i världen

Den svensk inhemska touren är en språngbräda ut i proffsvärlden. Många svenska världsstjärnor, såsom Annika Sörenstam, Anna Nordqvist, Robert Karlsson och Henrik Stenson, har börjat sina karriärer på den tour som arrangeras av Svenska Golftourerna AB och ägs av Svenska Golfförbundet och PGA of Sweden.

Förra året visades sammandrag från tio Nordea Tour-tävlingar på Viasat Golf. Under 2011 blir det lika många och nu kommer tävlingarna att visas även i Eurosport och på Golf.se, i det sistnämnda fallet i nedkortad version. Bakom produktionen står PR-företaget Kraftfull Kommunikation AB och Fagerlund Media samt produktionsbolaget 2AM.

Ambitionen är att skapa spännande sändningar med en blandning av tävling och reportage om spelarprofiler och arrangörsklubbarna. 

Premiär i månadsskiftet

- Det känns fantastiskt att vi får möjlighet att visa upp morgondagens stjärnor för en bredare publik, dessutom med ett nytt team som har kommit in med ett kreativt tänk kring hur tävlingarna ska presenteras, säger Louise Permelin, vd för Svenska Golftourerna AB.

- Det är inspirerande att få vara med och lyfta svensk tävlingsgolf i TV. Det är också en viktig sten i att bygga varumärket golf i Sverige hos nya målgrupper. Vi siktar på sändningar med högt tempo och många färgstarka människor, säger Thomas Björn, Kraftfull Kommunikation AB.

Första sändningen kommer från Peab PGA Grand Opening på PGA of Sweden National i Bara utanför Malmö, 29 april-1 maj. Tävlingen sänds en vecka senare i Viasat Golf och på Golf.se, och därefter även i Eurosport.

Sista produktionen blir från finalen, Nordea Tour Championship by Fredrik Jacobson på nyöppnade Vallda Golf & Country Club, strax söder om Göteborg, 30 september-2 oktober.

Anonymous (inte verifierad)

tors, 2011-04-21 08:38

1. Vadå bjuda..

Viasat Golf är en betalkanal som gjort att bara redan "frälsat" ser på golf

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.