SVT:s rekordbud räckte inte mot MTG
För första gången någonsin står SVT utanför sändningsrätten till OS. Desto större är glädjen hos MTG.
"Ett förtroende från IOK"
- Vi har fått förtroendet av IOK att ta hand om detta prestigeuppdrag. Olympiska Spelen är en enormt stark och högt uppskattad sporträttighet och är en stor ära att förädla den för landets TV-tittare, säger MTG:s Sverigechef Manfred Aronsson i ett pressmeddelande.
Vi har Sveriges största TV-sportredaktion som redan i dag direktsänder över 5 000 timmar sport per år, och som dessutom har vunnit pris för sin sportbevakning.
Totalt erbjuder MTG tolv svenska TV-kanaler utöver Viaplay, vilket möjliggör för mer OS-sändningar än någonsin tidigare.
- Fler än 9 av 10 svenskar har tillgång till våra fria TV kanaler. De stora händelserna och allt av högt nationellt intresse kommer att göras tillgängligt utan kostnad för TV-tittarna, säger Manfred Aronsson.
I alla kanaler
Förutom TV-kanalerna blir spelen även tillgängliga på Viaplay, som är en komplett tjänst för TV, sport och film online. Viaplays innehåll kan man ta del av via antingen en dator eller mobila enheter såsom smartphones och surfplattor.
- Kombinationen av alla våra kanaler och Viaplay gör att landets TV-tittare kommer att kunna få sitt lystmäte av OS, säger Manfred Aronsson.
I avtalet ingår även tillgång till programinnehåll från de olympiska spelens arkiv. Det utförliga arkivet av OS-innehåll kommer att inkluderas som en del av regelbundna program med höjdpunkter och profiler för att marknadsföra spelen och direktsändningarna.
Har också radiorättigheter
MTG har också tillgång till de icke exklusiva svenska radiorättigheterna för båda spelen.
Vinter-OS 2014 arrangeras mellan den 7 och 23 februari 2014 i Sotji, beläget i vid Svarta Havet i Södra Ryssland, i nybyggda anläggningar.
Sommar-OS 2016 arrangeras mellan den 5 och 21 augusti 2016 i Rio de Janeiro i Brasilien i fyra olika områden i staden, välkända platser som Copacabana och Maracana.
Ett nederlag som svider
Hos SVT beklagar vd:n Eva Hamilton, att kampen är förlorad. Hon avslöjar också:
- Vi har sträckt oss mycket långt, längre än någonsin tidigare. Men IOK valde att sälja rättigheterna till en sportagent, som styckat upp de olympiska spelen i olika paket.
- Nu finns det risk för att stora delar av OS blir en betal-tv-produkt.
"Ännu tråkigare för TV-publiken"
Hamilton betonar också:
- Det är tråkigt för SVT och ännu tråkigare för den svenska idrottsintresserade publiken.
Per Yng är SVT-Sportens chef som tvingas konstatera att redaktionens främsta uppdrag upphör.
"Ska göra ett kanonjobb i London"
- Nu tar vi sikte på att göra ett kanonjobb på OS i London nästa sommar, där SVT har ensamrätt.
Han tillägger:
- Hos oss finns det alltid en plan B och C. Vi tänker fortsatt bevisa att vi kan ge den svenska publiken ett starkt sportutbud.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















Sigge (inte verifierad)
tis, 2011-06-21 09:45
1. Huvudlöst
Protestera mot att OS sänds i MTG genom att skriva under denna namninsamling! http://namninsamling.se/index.php?sida=2&nid=5690kent (inte verifierad)
tors, 2012-02-02 09:45
2. OS
Inte med de politiker vi har idag, vad har de gjort för idrotten mer än pratat. Det enda som hjälper är att rösta med fötterna, alltså titta inte på reklameländet. Själv har jag många kanaler men zappar konsekvent till annan när reklamen kommer. så gör även alla jag känner. Undrar när reklamköparna fattar detta. PS röstar även med fötterna vid val till riksdag och kommun. Det kvittar vem du väljer, allt bestäms i slutna rum.kent (inte verifierad)
tors, 2012-02-02 09:46
3. Sigge
lägg ut rätt länk