Nu blir Glenn också OS-kommentator
Han gillar att ha mycket runt omkring sig. Bergamo är basen, men annars flyger han och far.
Som expert vid Premier League och Champions League, men han kommer också att finnas med vid OS i Rio 2016.
OS blir annorlunda
- Det ska bli roligt att få göra OS med gänget på Viasat, säger Glenn Strömberg.
Efter den aktiva karriären som fotbollsspelare i framför allt IFK Göteborg, Benfica och italienska Atalanta debuterade han i SVT som expert för att sedan gå över till Viasat 2008.
- I OS är inte enbart fotbollen i fokus. I vanliga fall slår fotbollen ut det mesta, men i ett OS får andra sporter lika stora rubriker. Då ser man verkligen bredden på idrott.
Om sin egen styrka
Strömberg trivs alldeles utmärkt på Viasat:
- Det är genuina sportmänniskor man får jobba med, med stora kunskaper. Man får verkligen passa sig för de vet verkligen allt om spelare och klubbar.
- Min styrka är att beskriva varför något händer på planen och hur det händer. Och det känns ju fortfarande lika roligt, om inte roligare.
Inte minst på grund av Champions Leagues status som växer sig allt starkare år efter år.
Tillbaka till Lissabon
- Numera är det spelare som väljer att gå till klubbar för att de kvalificerat sig till turneringen, eller har chansen att vinna den. Sedan spelas ju finalen i
Lissabon, och det är extra roligt för mig som spelat i Benfica att komma tillbaka till. Dessutom får han chansen att jobba vidare med Premier League.
- Den långa traditionen, det genuina intresset och atmosfären är helt underbar att uppleva. Jag fick till exempel chansen att åka till Cardiff, och det var bland det värsta tryck jag upplevt.
Mest lästa just nu
Spelaraffärerna inom svensk elitfotboll ökar markant just nu. Transfermarknaden är het och klubbar säljer ovh köper för stora pengar.
IFK Göteborg har gjort en ny stor affär när italienska Serie B-klubben Sassuolo köpte Laurs Skjellerup som blir en av IFK:s dyraste försäljningar genom tiderna då prislappen ska, enligt uppgifter, hamnat på drygt 46 miljoner kronor. Många minns också hur IFK sålde Malick Yalcouyé till engelska Brighton och totalt handlar det om intäkter på runt 100 miljoner kronor.
8-9 mars kommer världscupen till Åre för två dagar med alpin skidfest. I samband med det samlas också kända vinteridrottare, forskare och ledare för näringslivet för första gången under Nordic Sustainability Arena (NoSa) med ett gemensamt mål om att skydda framtidens vintrar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!
Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV. Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.
Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats.
Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.