Nu blir Glenn också OS-kommentator
Han gillar att ha mycket runt omkring sig. Bergamo är basen, men annars flyger han och far.
Som expert vid Premier League och Champions League, men han kommer också att finnas med vid OS i Rio 2016.
OS blir annorlunda
- Det ska bli roligt att få göra OS med gänget på Viasat, säger Glenn Strömberg.
Efter den aktiva karriären som fotbollsspelare i framför allt IFK Göteborg, Benfica och italienska Atalanta debuterade han i SVT som expert för att sedan gå över till Viasat 2008.
- I OS är inte enbart fotbollen i fokus. I vanliga fall slår fotbollen ut det mesta, men i ett OS får andra sporter lika stora rubriker. Då ser man verkligen bredden på idrott.
Om sin egen styrka
Strömberg trivs alldeles utmärkt på Viasat:
- Det är genuina sportmänniskor man får jobba med, med stora kunskaper. Man får verkligen passa sig för de vet verkligen allt om spelare och klubbar.
- Min styrka är att beskriva varför något händer på planen och hur det händer. Och det känns ju fortfarande lika roligt, om inte roligare.
Inte minst på grund av Champions Leagues status som växer sig allt starkare år efter år.
Tillbaka till Lissabon
- Numera är det spelare som väljer att gå till klubbar för att de kvalificerat sig till turneringen, eller har chansen att vinna den. Sedan spelas ju finalen i
Lissabon, och det är extra roligt för mig som spelat i Benfica att komma tillbaka till. Dessutom får han chansen att jobba vidare med Premier League.
- Den långa traditionen, det genuina intresset och atmosfären är helt underbar att uppleva. Jag fick till exempel chansen att åka till Cardiff, och det var bland det värsta tryck jag upplevt.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















