CMore tar tillbaka sport från Viasat
CMores nya ambition innebär att man från Viasat tar tillbaka PGA-golf och fotbollsallsvenskan.
CMore har tecknat ett sexårsavtal, från 2016 till 2021, med PGA Tour om de exklusiva sändningsrättigheterna av PGA-touren.
Svenskbetonade sändningar
Satsningen på den nya kanalen CMore Golf innebär att svenska reportrar ska finnas på plats och vid större tävlingar är ambitionen att ha en svensk studio.
Sändningarna ska också bli mer svenskbetonad. En ”second screen”-tjänst ska bevaka de svenska spelarna och ge mer bilder än vad den ordinarie TV-produktionen normalt gör.
- Vår ambition är att förpacka och sända PGA-touren på ett nytt och mer utvecklat sätt till alla våra sportabonnenter. Från 2016 blir C More och C More Play helt exklusiva med såväl Allsvenskan och SHL som PGA-touren, säger C Mores VD Manfred Aronsson.
Det får Viasat kvar
Golfpaketet är omfattande och består av PGA-touren inklusive prestigefyllda The Players Championship i maj och slutspelet, veterantouren, PGA Latin America, PGA Canada, PGA China, Presidents Cup och Challenge season. Totalt över 100 golfturneringar per år och dessutom ingår en mängd magasin och många klassiska tävlingar och ögonblick från golfhistorien.
- Med PGA-touren kompletterar vi fotboll, ishockey och tennis med en fjärde huvudsport, säger Johan Cederqvist, sportchef C More.
Viasat tappar alltså PGA, men har ett bra utbud med Europatouren, LPGA-touren, Ryder Cup och majors.
Däremot är förlusten av allsvenska fotbollsmatcher värre. Här har det funnits ett avtal om att Viaplay har fått sända ett antal matcher.
Mest lästa just nu
När pingislivet kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.
Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga en ny intenationell pingisarena i Småland.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.
–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Kim Fransman (inte verifierad)
tis, 2015-03-17 14:22
1. Pengar trumfar återigen tänket på slutkund
Gah, skulle kunna skriva en jättelång rant just nu om vad jag tycker om det här med rättigheter i tv-industrin.. Men summan är ju ändå att dom bara finns till för att bolagen ska tjäna pengar, ingen tänker på slutanvändaren = tv-tittaren.