CMore tar tillbaka sport från Viasat
CMores nya ambition innebär att man från Viasat tar tillbaka PGA-golf och fotbollsallsvenskan.
CMore har tecknat ett sexårsavtal, från 2016 till 2021, med PGA Tour om de exklusiva sändningsrättigheterna av PGA-touren.
Svenskbetonade sändningar
Satsningen på den nya kanalen CMore Golf innebär att svenska reportrar ska finnas på plats och vid större tävlingar är ambitionen att ha en svensk studio.
Sändningarna ska också bli mer svenskbetonad. En ”second screen”-tjänst ska bevaka de svenska spelarna och ge mer bilder än vad den ordinarie TV-produktionen normalt gör.
- Vår ambition är att förpacka och sända PGA-touren på ett nytt och mer utvecklat sätt till alla våra sportabonnenter. Från 2016 blir C More och C More Play helt exklusiva med såväl Allsvenskan och SHL som PGA-touren, säger C Mores VD Manfred Aronsson.
Det får Viasat kvar
Golfpaketet är omfattande och består av PGA-touren inklusive prestigefyllda The Players Championship i maj och slutspelet, veterantouren, PGA Latin America, PGA Canada, PGA China, Presidents Cup och Challenge season. Totalt över 100 golfturneringar per år och dessutom ingår en mängd magasin och många klassiska tävlingar och ögonblick från golfhistorien.
- Med PGA-touren kompletterar vi fotboll, ishockey och tennis med en fjärde huvudsport, säger Johan Cederqvist, sportchef C More.
Viasat tappar alltså PGA, men har ett bra utbud med Europatouren, LPGA-touren, Ryder Cup och majors.
Däremot är förlusten av allsvenska fotbollsmatcher värre. Här har det funnits ett avtal om att Viaplay har fått sända ett antal matcher.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.
Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Tack vare gemensamma och nya resurser har Svensk Simidrott och Gymnastik- och Idrottshögskolan (GIH) inlett ett unikt samarbete som sträcker sig över fem år. Målet är att genom banbrytande forskning och innovativa metoder utveckla svensk simning till en internationell förebild inom träningsmetodik.
I spetsen står erkänt duktige tränaren, johan Wallberg, som också är entusiastisk inför uppdraget.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Kim Fransman (inte verifierad)
tis, 2015-03-17 15:22
1. Pengar trumfar återigen tänket på slutkund
Gah, skulle kunna skriva en jättelång rant just nu om vad jag tycker om det här med rättigheter i tv-industrin.. Men summan är ju ändå att dom bara finns till för att bolagen ska tjäna pengar, ingen tänker på slutanvändaren = tv-tittaren.