MTG köper fotboll för rekordbelopp

MTG vänder upp och ned på plånboken och satsar all in. Bara en vecka efter att bolaget gjort klart med en fortsättning med TV-rättigheterna till Premier League kommer nästa nyhet.
Sampdorias forward Antonio Cassano i kamp med Inters mittfältare Gary Alexis i en match i Serie A. Nu blir det här matcher som MTG ska sända. Foto: Carlo Baroncini, AP Photo/TT

 

MTG har säkrat de exklusiva sändningsrättigheterna för, ta del nu:

• Spanska La Liga till och med 2017/2018.

• Italienska Serie A från innevarande säsong över 2017/2018.

• Franska Ligue 1 från och med nästa säsong till och med 2018/2019. 

Och ni kommer ihåg nyheten för en dryg vecka sedan:

• Förlängt avtal med Premier League över 2018/19.

• Fortsatt avtal med Champions League till och med 2017/2018.

Samlat ligor som inget annat bolag

- Det här är en satsning på internationell toppfotboll som saknar motsvarighet, säger Per Nunstedt, Viasats sportchef.

Han kan inte ha mer rätt. Dessutom, Champions League, Premier League, engelska FA- och Ligacupen, Championship, holländska Eredivisie samt tyska cupen direktsänds redan på Viasats kanaler och Viaplay.  

När det handlar om att sända internationell toppfotboll står MTG:s kanaler i särklass. Få om ens något europeiskt tv-bolag kan mönstra en sådan rad av stjärnsprakande fotbollsrättigheter. 

- Vi har nu samlat ett tiotal blytunga ligor och turneringar med en och samma avsändare. 

Vad tittarna önskar

Tittarnas intresse för de största lagen runt om i Europa är påtagligt.

 - Engagemanget kring internationell klubblagsfotboll slår hela tiden igenom nya barriärer. Malmö FF:s Champions League-äventyr har en bra bit över en miljon tittare. Det är siffror i paritet med det landslaget.

Inom loppet av två veckor har MTG köpt in det mesta och bästa. Bolaget vann miljardkampen mot konkurrenterna och behåller Premier League i Sverige i ytterligare tre år. 

TV4/C More och Discovery visade intresse för den mest åtråvärda dyrgripen på TV-marknaden, men MTG markerade att de inte tänkte släppa den.

Bedömare har bestämt hävdat att slutpriset skulle hamna på runt 2 miljarder kronor. Nu adderas de senaste avtalen till rekordbeloppet.

MTG har en stolt historia att försvara. Redan 1990 sände TV3 den engelska högstadivisionen på söndagar, med tv-legendarer som Lars-Gunnar Björklund och Bengt Grive i kommentatorsstaben. Drygt fyra år senare tog MTG över Serie A från Sveriges Television, då TV3 bland annat lanserade studioprogrammet ”Uno, Kryss, Due”. 

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.