Carro en av idrottskändisarna

Årets sommarvärdar till radions P1 är presenterade. Här finns flera välkända personer för alla idrottsvänner. Som Carolina Klüft, Johan Olsson och Kim Källström. MMA-fightern Alexander ”The Mauler” Gustafsson har sagt ja liksom Janne Andersson, fotbollens nye förbundskapten.
Årets Sommar har flera idrottskändisar som värdar. En av dem är Carolina Klüft. Foto: Mattias Ahlm

 

Lars Ulrich från Metallica, Carola, rapparen Silvana Imam, artisten Anna Ternheim är några från artist och underhållningsbranschen. Blad de utvalda finns också förre statsministern Ingvar Carlsson, Malou von Sivers, José González, deckarikonen Maj Sjöwall, Magnus Uggla och Bert Karlsson. 

En flykt undan

Nog är sommar här med möten, berättelser och kunskap. Vi gillar att umgås i tanken med alla människor via radion, för många lyssnare är den stunden på dagen då verkligheten i övrigt jagas på flykt.

- Sommar är en viktig radiotradition som fångar vår samtid. Vi lever i en komplex värld där gränser raderas och människor flyr, med många parallella offentligheter som sällan kommunicerar med varandra. I en polariserad tid är behovet av kunskap, öppenhet och en mångfald av idéer större än någonsin. Sommar är en brobyggare, säger Bibi Rödöö, programchef för Sommar och Vinter i P1.

Sommar 2016 smygstartar på midsommarafton med en poddspecial på engelska med Lars Ulrich, trummis i Metallica. 

Karro tvekar

Caroline Klüft ser fram emot den 5 augusti.

- Men jag funderar på vad mitt program ska handlar om. Ska jag fokusera på mina prestationer och berätta om alla mina guld eller ska jag vara helt nakten inför mig själv och berätta vem jag verkigen är? Mina funderingar kommer att fortsätta i Sommar.

Janne Andersson har redan bestämt sig inför den 10 augusti:

- Jag vill berätta om varför jag vill jobba med snälla människor som gör sitt bästa och som man kan lita på.

Johan Olsson vet också vad han vill:

- Mycket skidåkning, förstås, och om hur jag började vinna när slutade att tänka på resultaten. Och om karriärens största misslyckade och hur ett av mina största felbeslut är en del i det bästa som har hänt mig.

Kim Källström vet också vad han vill:

- Jag vill ge en inblick i hur det är att vara professioell fotbollspelare. Jag ska prata om min väg från barndomens grusplaner till de största mästerskapen. Om hierarkin i omklädningsrummet och viljan att träna och kämpa för att nå mina mål.

Premiär på midsommardagen

Sommar i P1 inleds sedan traditionsenligt på midsommardagen, först ut är författaren David Lagercrantz (ni vet, han som skrev boken om/med Zlatan) och han följs av programledaren Annika Lantz. 

Yngst är 18-årige Ahmad Khan Mahmoodzada, känd från Hollywoodfilmen ”Flyga drake” och ensamkommande flykting från Afghanistan. Äldst är Kerstin Ekman, en av Sveriges mest uppskattade författare.

På USA:s nationaldag 4 juli hörs Gloria Ray Karlmark som tog strid mot hat och rasism i The Little Rock Nine, en milstolpe i den amerikanska medborgarrättsrörelsen.

Andra Sommarpratare är Kikki Danielsson, Alexander Bard, diplomaten och visselblåsaren Anders Kompass, Bertil Hult, grundaren av språkreseföretaget EF, författaren Klas Östergren och Bert Karlsson. Politikern Marit Paulsen medverkar liksom systrarna Kronlöf som gör Sommar tillsammans.

Allt mellan himmel och jord

Lyssnarna kommer att få höra om tatueringar och slöj-design, om robotforskning och DNA-vetenskap. Programmet samlar uppåt 1 miljon lyssnare i radion och allt fler lyssnar via podden i efterhand. 

När halva sommaren gått kommer Sveriges Radio att publicera en topp-5-lista på de mest avlyssnade Sommarvärdarna och efter hela sommaren kommer sedan en topp-10 lista att offentliggöras.

Mer information om Sommarvärdarna och vad de tänker prata om i sina program: www.sverigesradio.se/sommar

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.