Den nya handbollskanalen...

Sverige slog ut Bosnien Hercegovina och kvitterade ut biljetten till handbolls-VM. Och i dag kablade Discovery ut att kanalen blir avsändare för dubbla världsmästerskap.
Staffan Olsson och Ola Lindgren är ett strävsamt par, först som spelare och nu som ledare. Men OS blir deras avsked. Foto: TT

 

Handbollskanalen förknippade vi med TV4. I dag är det annorlunda. Discovery tar över allt mera och Kanal 5 får vi välja om vi ska se landslagshandboll.

Nya handbollskanalen

Senaste nytt är ytterligare ett exempel: . 

Herrturneringen den 11-29 januari 2017 i Frankrike. Och dam-VM i Tyskland i december 2017” var torsdagens kommuniké.

Emir Osmanbegovic, sportchef för Discovery Networks Sweden och Eurosport, är som sig bör glad och stolt.

- Vi kan vänta oss fullsatta hallar, bra stämning och stort intresse för mästerskapen. Och här visar vi ambitionen att ta de största sportprestationerna.

Han vet att många tittare gillar handboll och ser fram mot mästerskapen.

De tar adjö

Men i handbollskretsar betraktas först OS i  Rio de Janeiro med en lite annorlunda syn. Det är tandemparet Staffan Olssons och Ola Lindgrens avsked. Efter alla år som första spelare och nu som förbundskaptener har de valt att sluta.

Staffan Olsson har tidigare deklarerat att hans engagemang i Paris SG innebär att han gör sitt sista uppdrag vid OS. Och Ola Lindgren vill i fortsättningen koncentrera sig på Kristianstad.

- Det känns bra att ha den här sommaren i hop och få avsluta med ett OS. Vi har ju suttit i åtta år nu, säger Ola Lindgren.

Staffan Olsson och Ola Lindgren har ansvarat för landslaget i åtta år. 

Högaktuella efterträdare

I VM i januari blir det en nya lagledning. Ljubomir Vranjes och Magnus Andersson har nämnts som de mest aktuella namnen.  

Bland de redan kvalificerade länderna till VM finns förutom Sverige och Frankrike även de regerande Europamästarna Tyskland, EM-tvåan Spanien och EM-bronsmedaljörerna Kroatien, de asiatiska mästarna Qatar, Asientvåan Bahrain, Asientrean Japan samt fyran Saudiarabien. De afrikanska mästarna Egypten samt Afrikatvåan Tunisien och trean Angola har också säkrat platserna i VM-slutspelet i Frankrike nästa år.

Gruppspelet i VM lottas i Paris den 23 juni kl 14.00.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.