Men här tittade 2,8 miljoner

Här kommer larmrapporten som torde ge beslutsfattarna på TV-bolagen en tankeställare. Färre personer tittar på internationell fotboll på TV!
Mötet mellan Liverpool (här Philippe Coutinho med bollen) och Manchester United (Ander Herrera, närmast) i förra veckan kom upp i rekordsiffror för TV-tittande. 2,8 miljoner personer såg matchen via Sky Sports. Foto: Dave Thompson, AP Photo/TT

 

Sky Sports upplever en kraftig minskning av tittare på Premier League-sändningar. Matcher i höst har setts av 19 procent färre tittare än den föregående säsongen, skriver The Guardian.

Samtidigt rekord

Människor tycks välja med omsorg. För samtidigt noterades rekordsiffror vid matchen Liverpool-Manchester United. Här uppmättes 2,8 miljoner tittare i Storbritannien. Det är den mest sedda matchen på tre år.

Som jämförelse hade norska TV 2 Sport Premium nästan 300 000 tittare på samma match.

I Sverige har bolagen tagit för vana att varken rapportera om antalet sålda betalkort eller antalet tittare. 

Bakom de försämrade siffrorna i Storbritannien döljer sig vissa förklaringar. Användningen av mobilen för att se matcher visar plussiffror. I England har det skett en ökning med 17 procent jämfört med förra säsongen.

Dyrare och dyrare

I Guardian påpekas betonas att samtidigt som allt fler människor får sämre ställt ökar kostnaderna för betalkort. Det samma gäller för övrigt också matchbiljetter som blir dyrare och dyrare.

Och inte minst, matcherna finns ju gratis att beskåda eftersom de är tillgängliga gratis via olika flödessidor. Det är olagligt, men det hindrar inte tusentals människor att slippa kostnaden.

Det här är ett problem allmänt i TV-världen, men just i Storbritannien har de ledande bolagen köpt Premier League för rekordbelopp och varje pund i intäkt värderas högt.

Men britterna har fått sig en tankeställare – kan TV-fotbollen minska i attraktion och den till synes omättliga efterfrågan vara på nedgång?

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen