Nent Group sänder sju medarbetare
Ola Wenström leder studiomagasinet Klubbhuset efter varje speldag och bevakningen av spelet delas mellan betalkanalerna Visat Golf och Viaplay men det blir också bilder i TV6 och TV10. TV NENT Group direktsänder inte mindre än 47 timmar från världens äldsta golftävling The Open (18-21 juli), på Viasat Golf och Viaplay samt slutrundan även på TV6.
– The Open är i mina ögon den tyngsta majorn, den mest historiska och du måste verkligen behärska hela spelet för att vinna, säger NENT Groups golfexpert Per-Ulrik Johansson.
Han till hör ett gäng medarbetare bestående i övrigt av Pierre Fulke, Per-Ulrik Johansson, Johan Ryström, Anders Sjöstrand, Ola Wenström Tobias Bergman och Erik Bäckrud.
148:e The Open
I år spelas den 148:e upplagan av The Open. Den här gången den prestigetyngda majortävlingen på en linksbana de flesta av spelarna inte har någon, eller väldigt liten, erfarenhet av.
The Open har visserligen spelats på nordirländska Royal Portrush tidigare, men så långt tillbaka i tiden som 1951. Det andra tillfället som erbjudits eliten var då Irish Open avgjordes där 2012.
Senast en britt eller irländare vann The Open var 2014, då nordirländaren Rory McIlroy segrade. Samme McIlroy innehar banrekordet på 61 slag som han satte som blott 16-åring.
– Det klart att det är en fördel för dem som spelat där tidigare, exakt hur stor fördel beror på vädret, säger Per-Ulrik Johansson. – Det var en stor lättnad, och det kommer kännas episkt på första tee. Från elva års ålder spenderade jag mina somrar på banan, från nio på morgonen till nio på kvällen, säger Tiger Woods tog i våras tog sin första majortitel på elva år när han vann US Masters.
Vad kan Woods prestera?
– Men sedan dess har han inte presterat som de flesta förväntat sig, så hans form är oviss. Det är ingen hemlighet att Tiger har ont i kroppen. Jag tyckte man såg både på PGA Championship och US Open att han håller igen och han inte hade alls samma fart i svingen som under US Masters, säger Johansson om den trefaldige The Open-vinnaren.
2016 blev Henrik Stenson förste svensk att lyfta en majortitel när han vann The Open. Och tillsammans med Alex Norén och Alexander Björk bildar han en blågul trio på Royal Portrush.
– Stenson visade äntligen lite form på US Open med en nionde plats och följde upp med en fjärdeplats på genrepet i Scottish Open. Sedan vore det självklart roligt om Alex Norén kunde få till det snart, annars är han på väg mot ett riktigt dåligt år, säger Per Ulrik Johansson.
Mest lästa just nu
Mamö FF närmast utklassades i mötet med Elfsborg i Borås. Men klubben fick plåster på såren, Samtidigt avslöjades att Mittfältstalangen Hugo Larsson säljs till Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt för 132 miljoner kr. Största övergångsbeloppet någonsin i svensk fotboll.
AIK sålde Alexander Isak för 85 miljoner kronor 2017 och Malmö FF sålde Zlatan Ibrahimovic för 82,5 miljoner 2001. Med dagens penningvärde blir det 123, respektive 107 miljoner kronor. Nu krossar 18-årige Hugo Larsson det allsvenska penningrekordet.
Konstgräsmattan på Tele2 arena i Stockholm har varit hårt kritiserad hela den fotbollsallsvenska säsongen och nu står det klart att arenaägaren SGA i samförstånd med Djurgården, Hammarby och konstgräsleverantören Unisport kommit fram till att mattan ska bytas ut helt. Det skriver Expressen.
Djurgårdens ledningsmål var upptakten till skandalscener vid Stockholmsderbyt. Nu får det bedrövliga upploppen frånTele2-arena sitt efterspel. Polisen ska utreda utreda händelserna under rubriken ”våldsamt upplopp”.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.
Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.
Ishockeyfansen får sitt, fotbollens vänner likaså, men dennasista majsöndag tillfredsställs även Racerentusiasterna. TV-utbudet är massivt, det är bara att välja och vraka bland åtskilliga TV.-timmar
Miljoners miljoner utgör insatsen. TV 6 gasar ordentligt denna söndag. Det blir högklasssiska timmar med fartfylld motor.Först med klassiska Monaco GP,
formel 1-cirkusens pärla. Som om det inte vore nog följs den sändingen upp med bilder från Indy 500.
SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.
En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden. Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.
Skriv kommentar