Nent Group sänder sju medarbetare

Ola Wenström leder studiomagasinet Klubbhuset efter varje speldag och bevakningen av spelet delas mellan  betalkanalerna Visat Golf och Viaplay men det blir också bilder i TV6 och TV10. TV NENT Group direktsänder inte mindre än 47 timmar från världens äldsta golftävling The Open (18-21 juli), på Viasat Golf och Viaplay samt slutrundan även på TV6. 

Amerikanen Brooks Koepka är en av årets mest framträdande spelare. Här deltar han vid en presskoferens på tisadagen vid Royal Port Rush på Nordirland

– The Open är i mina ögon den tyngsta majorn, den mest historiska och du måste verkligen behärska hela spelet för att vinna, säger NENT Groups golfexpert Per-Ulrik Johansson.

Han till hör ett gäng medarbetare bestående i övrigt av Pierre Fulke, Per-Ulrik Johansson, Johan Ryström, Anders Sjöstrand, Ola Wenström Tobias Bergman  och Erik Bäckrud.

148:e The Open

I år spelas den 148:e upplagan av The Open. Den här gången den prestigetyngda majortävlingen på en linksbana de flesta av spelarna inte har någon, eller väldigt liten, erfarenhet av.

The Open har visserligen spelats på nordirländska Royal Portrush tidigare, men så långt tillbaka i tiden som 1951. Det andra tillfället som erbjudits eliten var då Irish Open avgjordes där 2012.  

Senast en britt eller irländare vann The Open var 2014, då nordirländaren Rory McIlroy segrade. Samme McIlroy innehar banrekordet på 61 slag som han satte som blott 16-åring.

– Det klart att det är en fördel för dem som spelat där tidigare, exakt hur stor fördel beror på vädret, säger Per-Ulrik Johansson. – Det var en stor lättnad, och det kommer kännas episkt på första tee. Från elva års ålder spenderade jag mina somrar på banan, från nio på morgonen till nio på kvällen, säger Tiger Woods tog i våras tog sin första majortitel på elva år när han vann US Masters.

Vad kan Woods prestera?

– Men sedan dess har han inte presterat som de flesta förväntat sig, så hans form är oviss. Det är ingen hemlighet att Tiger har ont i kroppen. Jag tyckte man såg både på PGA Championship och US Open att han håller igen och han inte hade alls samma fart i svingen som under US Masters, säger Johansson om den trefaldige The Open-vinnaren.

2016 blev Henrik Stenson förste svensk att lyfta en majortitel när han vann The Open. Och tillsammans med Alex Norén och Alexander Björk bildar han en blågul trio på Royal Portrush.

– Stenson visade äntligen lite form på US Open med en nionde plats och följde upp med en fjärdeplats på genrepet i Scottish Open. Sedan vore det självklart roligt om Alex Norén kunde få till det snart, annars är han på väg mot ett riktigt dåligt år, säger Per Ulrik Johansson.

 

Fakta

Sändningstider The Open

Torsdag 18 juli:

07.30-21.00, Viasat Golf, Viaplay: Första ronden

21.00-22.00, TV10, Viaplay: Klubbhuset – The Open

Fredag 19 juli: 

07.30-21.00, Viasat Golf, Viaplay: Andra ronden

21.00-22.00, TV10, Viaplay: Klubbhuset – The Open

Lördag 20 juli: 

11.00-21.00, Viasat Golf, Viaplay: Tredje ronden

21.00-22.00, TV10, Viaplay: Klubbhuset – The Open

Söndag 21 juli:

10.00-20.00, TV6, Viasat Golf, Viaplay: Fjärde ronden

20.00-21.00, TV6, Viaplay: Klubbhuset – The Open

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen