1271 matcher - och alla i TV!
Natten till torsdag är det nedsläpp i världens bästa hockeyliga – National Hockey League, På fredag kväll är det premiär för NENT Groups NHL-studio på Viasat Hockey, TV10 samt streamingtjänsten Viaplay.
31 lag i ligan ska spela 82 matcher var. Ett verkligt maraton som sedan kulminerar i ett slutspel.
– Vi går just nu in i vår vassaste hockeysäsong någonsin med bland annat NHL Global Series i Stockholm, Junior-VM från Tjeckien och hela hockey-VM senare i vår, säger Per Nunstedt, sportchef på NENT Group Sverige.
Kanalen tar ett helhetsgrepp på NHL.
– Vi streamar smått otroliga 1271 matcher från grundserien samt hela slutspelet på Viaplay. Vi intensifierar dessutom bevakningen med studiosändningar på bästa sändningtsid varje vecka.
Chicagos Vezinanominerade målvakt Robin Lehner är bara en av många svenskar att hålla ögonen på under säsongen, enligt NENT Groups hockeyexpert Erik Granqvist
– Jag är framförallt nyfiken på att se de unga talangerna, som Rasmus Dahlin och hans nya lagkamrat i Buffalo Victor Olofsson som kommer att möta Tampa Bay i Globen den 8-9 november. Duellen mellan backkungen Victor Hedman och kronprinsen Dahlin lär bli något alldeles extra. Hedman vann Norris Trophy som årets back 2018 medan Dahlin är en framtida Norris Trophy-vinnare.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar