TV-sportens chef en överraskad vinnare

Vinnarna av MegAward i kategorierna Årets jämställdhetsinsats och Årets raket korades under fredagen på Bokmässan i Göteborg. Åsa Edlund Jönsson, chef för SVT Sport, prisas för sitt jämställdhetsarbete inom sportbevakningen. Utmärkelsen Årets raket tilldelas miljöaktivisten Greta Thunberg.

Utbudet från SVT-sporten har förändrats. "En jämställd sportbevakning har gett oss fler egna nyheter, mer livesport att sända, fördubblad webbtrafik, betonar Åsa Edlund Jönsson, hyllad chef.

MegAward delas årligen ut till en person eller organisation som utmanar mediebranschens strukturer, affärsmodeller och arbetssätt. I år är ett av Bokmässans teman Jämställdhet. Därför går årets MegAward till en betydande jämställdhetsinsats inom mediebranschen.

Förändrat kultur och bevakning

Åsa Edlund Jönsson, chef SVT Sport, tilldelas priset för ”Årets jämställdhetsinsats” med följande motivering:

"Åsa Edlund Jönsson har med stort engagemang ökat jämställdheten inom sportbevakningen och visat att ökad jämställdhet ger ökad webbtrafik. Genom att ställa höga krav på jämställdhet av sina resultat- och nyhetsleverantörer har vinnaren skapat en imponerande förflyttning av det redaktionella samtalet och utbudet inom en traditionellt manlig domän. Vinnaren har i grunden förändrat SVT Sports kultur och bevakning och har som mål att redaktionen ska vara världsledande inom jämställd sportbevakning".

– Jag är fantastiskt glad, stolt och tacksam över detta pris, ett pris jag fullt ut delar med alla på SVT Sport som varje dag arbetar för en jämställd sportbevakning, säger Åsa Edlund Jönsson, som tilldelades priset under en ceremoni på Bokmässan under fredag eftermiddag.

Krävt ett enormt mod 

– Vår redaktion har frigjort sig från tunga traditioner och sjösatt en helt ny journalistisk inriktning. Vi har kämpat mot våra egna och andras fördomar och vänt på perspektiv.

- Det har krävt ett enormt mod men resultatet har varit slående. En jämställd sportbevakning har gett oss fler egna nyheter, mer livesport att sända, fördubblad webbtrafik men framförallt – en journalistisk relevans hos hela svenska folket.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen