TV4 i två-årigt miljardavtal

Så kom då den förväntade nyheten. TV4 och C More  tar över sändningarna av Fotbollens Champion League.  Efter nästan 30 år hos Viasat och Viaplay har TV4 och C More tillräckligt med ekonomiska muskler, efter Telias inträde som ägare, för att köpa det bästa och mesta av europeisk fotboll. De exklusiva rättigheterna är TV4 ägare till från hösten 2021. Uppgifter gör gällande att 1 miljard kronor per säsong är köpesumman.

Nu blir det närbilder på Barcelonas och världsfotbollens stjärna, Lionel Messi i TV4 under ett par år

 

- Det här handlar om världens bästa turnering i världens största sport, säger Casten Almqvist, vd på TV4 Media. 

Stora ord, stor anledning.

Högst på önskelistan

- Champions League har länge stått högst på vår önskelista över sporträttigheter. Den här satsningen är ett första exempel på hur vi på TV4 Media nu med Telia som ägare ytterligare lyfter ambitionerna att skapa Sveriges bästa TV-upplevelser, säger Casten fortsättningsvis.

Rättigheten innehåller samtliga matcher från UEFA Champions League, såväl playoff, gruppspel som slutspel, inklusive finalen.

Inte nog med det TV4 ska också sända UEFA Super Cup, som spelas mellan Champions League-vinnaren och Europa League-vinnaren, samt ungdomsturneringen UEFA Youth League.

Champions League har sedan starten 1992 visats hos nuvarande Nent, men bolaget med varumärkena TV3, Viaplay och Viasat Sport medgav  nyligen att man tappat rättigheterna.

Här ser du fotboll

Nent/Viasat/Viaplay: Champions League (till och med 2020/21), Premier League, Bundesliga, franska Ligue 1 och damligan, engelska Championship och Super League, norska ligan och danska ligan.

TV4/C More: VM och EM, herrar (delas med SVT), landskamper, herrar och damer (damlandskamper delas med SVT), inklusive VM- respektive EM-kval, Svenska cupen, Champions League (från 2021/22), La Liga, Serie A, MLS.

Discovery/D Play: Allsvenskan, superettan, Europa League, OS.

SVT: VM och EM, herrar (delas med TV4), Landskamper, damer (delas med TV4).

Aftonbladet: Damallsvenskan.(DN)

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en synnerligen märklig situation som råder på Svenska Fotbollförbundet. Avgående generalsekreteraren, Håkan Sjöstrand, förhandlar med förbundskaptenen, Janne Andersson om dennes framtid som redan framstår som synnerligen osäker.

Två tidigare oumbärliga krafter kan efter nyår faktiskt vara arbetslösa... 

En entusiast och eldsjäl i samma person. Och han snackar inte bara utan får saker och ting gjorda. En Lars Månsson skulle det finnas lite varstans, då blev mycket uträttat. Han har svarat för ett enastående arbete i  Arvika. 

Lars har förverkligat idén om ”Arenan” och den blir nu till modell för varenda kommun i Sverige. Så bra är det bakomvarandet tänket och nyttan med skapelsen.

Micke Thoren var till synes outtröttlig. Men efter 14 år som vd för En Svensk Klassiker och ideliga nya påhitt för att locka motionsbenägna människor kände han att gränsen var nådd. Nu skulle nån annan få överta ansvaret att locka och inspirera ung som gammal. På onsdagen presenterades ersättaren, 50-årige Johan Grundin med en klassiker, som 25-åring, på sitt cv, men med desto mer digital kunskap från bilindustrin och konsumentvaror, men närmast som marknadschef för Google Sverige.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen