Streamingstriden fortsätter
Nils Funcke, debattör och författare till flera böcker om tryck – och yttrandefrihet underkänner Svenska Fotbollförbundets, SvFF, ställningstagande i pågående strid med leverantörer av streamingtjänster från idrottsanläggningar.
-Det finns inget lagstöd för att stänga ute aktörer från allmänna platser, och en idrottsplats är en sådan. SvFF kan inte hävda sin exklusiva rätt på idrottsplatser när andra vill sända och meddela fakta från exempelvis en ungdomsmatch i fotboll, betonar Nils Funcke.
Idrottens Affärer har i tidigare artiklar belyst SvFF:s negativa förhållningssätt till streamingtjänsten Solidsport, branschledande i livesändningar av ungdomsidrott och med 45 000 ”streamade” matcher under 2019.
Uppgifter, som IA tagit del av, berättar om hot och repressalier mot klubbar som använder Solidsport.
Strid om pengar
Ytterst handlar striden om miljonintäkter och herravälde över livsesändningar inom svensk ungdomsidrott. Att med den egna mobiltelefonen ”streama” ungdomsmatcher, och erbjuda exempelvis föräldrar, mot en avgift, att ta del av sändningen.
Solidsport var först ute på marknaden, och betalade under 2019 tillbaka cirka 20 miljoner kronor till idrotten. En delägare är Telia.
SvFF har precis kommit ur startgroparna, och har byggt upp en egen streamingtjänst via appen ”Min Fotboll”. Partners till SVFF är två kommersiella bolag, Nordic Profile Partners AB, med tidigare kända kopplingar till skandalomsusade norrmannen Rune Hauge, och riskkapitalbolaget Sportswik AB.
-Jag kan inte se att SvFF har det exklusiva tillträdet, och exklusiv sändningsrätt på landets idrottsplatser – fotbollsplaner. Det står var och en fritt att utnyttja sin rätt att meddela sig med omvärlden , framhåller Nils Funcke.
” Främja ett fritt meningsutbyte”.
Yttrandefriheten är reglerad i yttrandefrihetsgrundlagen, YGL, från 1992. Lagen är mycket långtgående och ska som det heter ” främja ett fritt meningsutbyte och allsidig upplysning”.
Genom att hänvisa till paragraf 8 i tävlingsbestämmelserna vill SvFF skapa ett nytt lagrum, och därmed försvåra/förhindra för andra aktörer att ”livesända” från ungdomsmatcher i fotboll.
”Åskådare, eller annan får inte. utan arrangerande förenings tillstånd göra videoupptagning eller annan motsvarande upptagning av rörliga bilder, i kommersiellt syfte”, är SvFF:s besked.
Paragraf 8 har aldrig prövats, SvFF:s Anders Hübinette, chef juridik och säkerhet, medger att juridiken må vara ”krånglig” men kan inte se att paragraf 8 ”rundar” yttrandefriheten.
-Vi hävdar att SvFF, genom våra distriktsförbund, har samtliga mediarättigheter, om inte annat avtal träffats, med arrangerande förening. Om överenskommelse ingåtts, och där vissa villkor uppfylls, kan streamingrätten övergå till annan aktör, säger Anders Hübinette.
Söker monopolställning
Att SvFF eftersträvar en monopolställning är ingen vågad gissning. Därav hot och repressalier mot föreningar som vill föredra exempelvis Solidsport före ”Min Fotboll”.
-Jag har inte kännedom om några hot, och skulle det förekomma är det inte acceptabelt. Vi eftersträvar full kontroll, och i det ligger att vi inte kan acceptera att andra kan göra ekonomisk vinning av verksamhet som sker inom vår intressesfär, avslutar Anders Hübinette.
Att föreningar vägrar, och att distrikt till och med öppet revolterar mot SvFF, har stark ekonomisk bakgrund. När Solidsport ”livesänder” delas intäkterna lika, 50-50, förening och företag..
Ersättningsmodellen för ”Min Fotboll” har inte öppet redovisats, mer än att samtliga intäkter tillfaller svensk fotboll. Hur enskilda föreningar ska få sin rättmätiga del är oklart.
Hauge konsult i mediafrågor
Föreningar inom Stockholms Fotbollsförbund och Östergötlands Fotbollsförbund kan använda Solidsports tjänster utan krav på tecknat avtal.
Norrmannen Rune Hauge är ett mycket kontroversiellt namn inom svensk fotboll. Tidigare spelaragent och i dag konsult i mediafrågor. SvFF förnekar kategoriskt att han har minsta inflytande över utformningen av appen ”Min Fotboll”.
En av Hauges närmaste medarbetare, Camilla Lindgren, avlönad av Hauge, har sedan flera år sin tjänst placerad på SvFF:s kansli i Solna. Med huvuduppgift att bevaka mediarättigheter.
Johan Lundqvist grundare av Solidsport, har tidigare i Idrottens Affärer anklagat SvFF för maffiametoder.
_En hetsjakt där klubbar ska skrämmas i i ”Min Fotboll”. Att bygga upp en portal av det här slaget är kostsamt, vi talar om flermiljonbelopp. Förenings-Sverige kommer att få finansiera ”Min fotboll”, det är jag övertygad om säger Johan Lundqvist.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar