Ny satsning på tv-hockey

Under ishockeyns SM-slutspel, ångestkvalet mellan Brynäs och Malmö samt hockeyallsvenskans play off kan lagens supporters vakna upp med programmet ”Hockeymorgon” måndag-fredag 8.00-9,00. 

Formatet bygger på produktionsbolaget Dobbs koncept för ”Fotbollsmorgon”, men är nu skräddarsytt för alla hockeyintresserade. C More, rättighetsägare och SHL-organisation meddelar att programmet kommer att visas på ordinarie plattformar samt gratis på Youtube och Twitch som är en streamingtjänst. Varje program kommer också att finnas tillgängligt som  podcast. 

Programledare är Niclas Norlindh och SDHL-spelaren Johanna Lagus. ”Hockeymorgon” kommer att ha tonvikt på nyheter från de senaste matcherna samt ha aktuella gäster på plats i studion.

-Vi har goda erfarenheter från ”Fotbollsmorgon” med över 300 000 tittare. Idrottssupporters är morgonpigga och ett hockeyslutspel är en angelägenhet för en stor del av Sverige, konstaterar Michael Fahlstedt, vd på Dobb TV.

Lika entusiastisk är Jenny Silverstrand, SHL:s vd.

-Superroligt att kunna erbjuda ishockey till frukosten. Vi får nu chansen att visa upp vår verksamhet på en helt ny tid. Det är till fördel för SHL-organisationen, lagen, ja ishockey i stort, framhåller Jenny Silverstrand.

Efter tisdagens åttondels finaler spelar kvartsfinalerna enligt följande:

Torsdag 16 mars: Växjö-Luleå och Skellefteå-Rögle.

Fredag 17 mars: Färjestad-Frölunda och Örebro-Timrå. 

Bäst av sju matcher gäller, eventuell sjunde match spelas onsdag 29 mars.

Hockeyallsvenskans kvartsfinaler spelas enligt följande:

Fredag 17 mars: Modo-AIK och Björklöven Västerås.

Lördag 18 mars: Djurgården-Karlskoga och Mora-Södertälje.

Bäst av sju matcher gäller, eventuell sjunde match spelas torsdag 30 mars.

Finalspelet i SDHL, Luleå-Brynäs, inleds fredagen den 17 mars. Första finalen spelas i Gävle, bäst av fem gäller, eventuell femte i Luleå lördagen den 25 mars.

Ovanstående är vad som står på menyn i kommande  ”Hockeymorgon”, samt givetvis SHL-kvalet mellan Brynäs och Malmö som pågår samtidigt.

 Efter tisdagen Malmö-seger i Gävle, 5-2, har Malmö ledningen 1-0 i matchserien, bäst av  sju. Här är 48 miljoner i potten, det är vad SHL-lagen kan bokföra i TV-ersättning för säsongen 2023-2024.

KJELL NILSSON

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.