Vissa är klistrade vid TV:n, andra slötittar

Ingen kan undgå att OS är i antågande.  Det blir en och annan timme framför TV:n de närmaste veckorna. Inget slötittande utan vi är på helspänn hela tiden.  Man vill ju ha koll på allt. I klartext, det tar på krafterna att vara uppdaterad . Vi förbereder på skilda sätt. Vissa kan till och med strunta i evenemanget, andra sitter som klistrade vid tv:n.

 

Över 60 procent av svenskarna älskar att se stora sportögonblick tillsammans med familj och vänner. Endast tio procent av er vill se tävlingar ensam i lugn och ro.  Våra vanor och beteenden framkommer i en ny undersökning om OS och tittarvanor.

" Räcker med en del av OS"

Här avslöjas hur svenskarna planerar att följa sina favoritidrottare och skapa nya minnen. Hela 49 procent av oss planerar att se en del av de Olympiska Spelen, medan 9 procent är redo att se allt. 10 procent tänker se alla grenar där Sverige deltar.
Det OS-ögonblick flest minns ligger Peter Forsbergs straff i Lillehammer i topp med 23 procent.
Guldhopp och medaljtips
När det gäller Sveriges medaljchanser är optimisterna många. Nästan 29 procent tror att Sverige kommer att ta hem tre guldmedaljer, och hela 15 procent hoppas på fem eller fler!
En annan intressant upptäckt är att 83 procent av svenskarna aldrig har förstört en skärm på grund av frustration eller glädje över ett sportevent. Men för de dryga 7 procent som har gjort det någon gång – vi känner med er och rekommenderar att vira fjärrkontrollen i bubbelplast i sommar. 4 procent har varit med om att någon annan i rummet har råkat göra sönder något.
OS-ögonblicken vi aldrig glömmer
När det gäller Sveriges bästa OS-ögonblick, är Peter Forsbergs straff i Lillehammer 1994 fortfarande på toppen för 23 procent av svenskarna. Carolina Klüfts otroliga insats i Aten 2004 och Charlotte Kallas guld i PyeongChang 2018 är också högt älskade minnen.
Mer ur undersökningen:
Sveriges bästa OS-ögonblick (Topp 5): i procenttal)
Peter Forsbergs klassiska straff i Lillehammer 1994 – 23
Carolina Klüfts OS-guld i 7-kamp i Aten 2004 – 15
Charlotte Kallas OS-guld i Pyeong Chang 2018 – 11
Ingemar Stenmarks dubbla guld i Lake Placid 1980 – 8
När JO waldner vann OS-guld i pingis i Barcelona 1992 – 5

Svenskens VM-tittande

Så gillar svenskar att se sport k på tv:
Med familj och vänner – 61
Ensam – 11
På sportbar – 7
På jobbet – 1
När alla sover – 1
Annat –19
Hur många guldmedaljer tar Sverige i Paris  ?
0 – 4
1 – 10 
2 – 28
3 – 29
4 – 14
5 eller fler – 15
 
 

Fakta

 

Undersökningen är genomförd 2024-06-05 i Norstats panel, och baserad på 500 svar i åldrarna 18-75 år.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

AIK fotboll redovisar ett resultat på  - 16 miljoner i bokslutet för  2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr,  en ökning med 15 procent

 Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen