Klubb-tv: starten på många miljonaffärer
Svenskt föreningsliv har miljoner skäl att tacka Jonas Klavberg, 56 år, och nära förknippad med innebandy laget Warbergs IC, fyra SM-guld, det senaste erövrat 2008 och med tre segrar i Europacupen.
Som it-entusiast insåg Jonas Klavberg först av alla hur media- landskapet och rättighetsfrågor var under förändring.
Jonas Klavberg hade förundrats över streaming -bilder på internet från Gotland Runt i segling 2008 och Svenska Rallyt i Värmland 2010. Det var Stockholms-duon Johan Lundqvist/Mattias Stjernström, allmänt idrottsintresserade och tekniskt begåvade som var i farten
Måste fungera här också
De var nyfikna på hur den pågående digitaliseringen i samhället kunde komma idrottsrörelsen till del, väl medvetna om att vår största folkrörelse har en ständig hunger efter ekonomiskt stöd.
I Varberg kom Jonas Klavberg till slutsatsen att om tekniken fungerar ute på Östersjön och i Värmlandsskogar måste det gå att ”strömma” bilder från hemmahallen till hushållen i Varberg med omnejd. Och tjäna pengar på det
Ett mail till Lundqvist/Stjernström och lavinen var i rullning.
En lavin som genererat miljoner till såväl ungdoms som seniorlag. Sedan premiäråret 2016 har idrottens klubbkassa förstärkts med över 150 miljoner kronor. Under 2023 livesändes mer än 100 000 matcher och tävlingar över hela idrottsfältet till föräldrar och andra via mobiltelefon och ett kamera stativ.
-Ja, jag minns den första kontakten, jag var nog lite påstridig, men jag var rätt övertygad om att det här var framtiden.
- Jag minns att jag frågade om vi kunde ha ett samarbete – och på den vägen är det, säger Jonas Klavberg i dag, ännu engagerad i innebandyn i Varberg.
Cuper öppnar intäkter
I olika ledarroller har Klavberg funnits i föreningen i 39 år, nu med ansvar för föreningens produktioner av ”strömmad” idrott. Han har ingen överblick på hur stora belopp som kommit Varbergs IC till del.
-Nej, det har jag aldrig räknat på, men det är mycket och i har högsta grad bidragit till vår verksamhet, avslutar Jonas Klavberg.
Arrangemang av ungdomscuper i alla idrotter var inte längre ekonomiska äventyr, utan en möjlighet för arrangören att tjäna en slant, ja till och med en betydande intäktsförstärkning – Jonas Klavbergs inledande mail var startskottet..
2016 bildades bolaget Solidsport, inledningsvis något som flera av de stora idrottsförbunden inte alls kände sig bekväma med. Andra förbund, som basket, innebandy och handboll, har tagit emot Solidsport-appen med öppna armar.
De lag/föreningar som har avtal med Solidsport garanteras ersättning på 50-50 basis. Alla intäkter vid ”strömning” delas rakt av.
-Johan Klavbergs iver och entusiasm var den tändande gnistan för oss. Mattias och jag var båda engagerade inom idrotten, och vi visste hur många lag slet med försäljning av bingolotter och salamikorvar, berättar Johan Lundqvist.
- Det här var något nytt, Med stor transparens och tydlighet väcktes idrottens intresse. Vår modell gav ringar på vattnet, men fortfarande är vår viktigaste uppgift att ”utbilda” idrotten.
- Med AI har en helt ny värld öppnats för idrotten. Utvecklingen går rasande fort, om fem år, kanske ännu tidigare, har de stora produktionsbolagen ersatts av AI robotar, med en inbyggd kamera som rör sig efter vad som händer på arenan framför kameraögat. Vi är mitt uppe i en ”revolution”.
Johan Lundqvist visar upp en franskbyggd A I robot, modell Pix4Team, marknadspris 25 000 kronor, som kan hyras för cirka 5000 kronor. Placeras på lämpligt ställe i arenan, eller på stativ vid utomhusidrott. På marknaden finns även danskbyggda VEO och svenska Spiideo, vars plattform har utnyttjats av damallsvenskans suveräner FC Rosengård för analyser och videogranskning.
I förbindelse med Solidsport appen når ungdomslagens matcher hemmets TV-soffa. För konsumenten, farmor och farfar, finns olika betalningslösningar, från under 100 kronor till cirka 500 kronor. Halva beloppet går direkt in i lagkassan.
Kontor i Hamburg och Helsingfors
Solidsport har i dag vuxit till en global aktör, med Europa-kontor i Hamburg och Helsingfors samt erbjuder strömningstjänster i såväl Asien som Australien. Strömmad konståkning har stora tittarsiffror. Omsättningen 2023 var cirka 50 miljoner och väntas 2024 landa på ytterligare 10 tals miljoner.
Företaget är uppbyggt med ekonomiskt stöd av Telia samt privata investerare. Bokslutet för 2023 lämnade minussiffror, för 2024 hoppas Johan Lundqvist på ett mindre överskott. Framtiden är mycket ljus, i Europa och i världen i stort är ”strömmad” idrott närmast ett okänt begrepp.
Han betonar att Solidsport har en långsiktig profil, som har sin grund i hans och Mattias stora idrottsintresse och vilja att stödja svensk idrott. Duons stora tekniska intresse, och kunnande kommer nu idrotten till del.
-Globalt är Sverige är i absolut framkant, med flera aktörer på marknaden och tekniska lösningar som saknas i andra länder. Här finns också fasta A I installationer (kameror) säger Johan Lundqvist.Företagets slogan är ”all sport everywhere” och i slutet av oktober strömmas VM i Polen och Aerial ut i världen från Uppsala, en form av gymnastik.
Kontakten med Varbergssonen Klavberg har onekligen gett avtryck, och en mycket välkommen strömning av pengar in i idrotten.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027. Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.