Ett ja, och kaos uppstår
Nu är turen kommen till riksidrottsnämnden, RIN.
I fotbollförbundet är ordföranden själv, Lars-Åke Lagrell, lite frågande. Tänk om Rin ger ÖSK rätt…
- Då vet jag inte vad som händer, medger Lagrell
Assyriska har redan fått klartecken till ÖSK:s plats i allsvenskan.
RIN sammanträder för att besluta om ÖSK ska få prövningstillstånd. Och med en dom om att ett fel har begåtts i processen, som två gånger lett till att klubben blivit av med både elitlicens och den allsvenska platsen, blir det synnerligen besvärande för förbundet.
- För mig är det självklart att Örebro SK kan överklaga till RIN. Nu ska RIN kontrollera att nämnderna som tog besluten agerade i enlighet med våra egna bestämmelser, säger ordförande Lars-Åke Lagrell i Aftonbladet.
Beviljas ÖSK resning och möjlighet till krav på fortsatt allsvenskt spel uppstår rena virrvarret eftersom en liknande situation aldrig tidigare har inträffat och därmed saknas praxis.
- Om det ska göras några förändringar i seriesammansättningen så är det bara ett extrainkallat representantskapsmöte som kan fatta det beslutet, säger Lagrell.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















