Elitspelarna har miljonfonder

Iishockeyns elitserie tvingas åtskilliga spelare att ta av sina pensionspengar direkt när de slutar sin karriär. - Många använder sina pensionsförsäkringspengar direkt, under tiden de utbildar sig till något annat, säger Arne Nordlund, Hockeyligans försäkringsmäklare. Stjärnorna har däremot sparat flera miljoner i pensionsfonder.

I ishockeyns elitserie tvingas åtskilliga spelare att ta av sina pensionspengar direkt när de slutar sin karriär.

- Många använder sina pensionsförsäkringspengar direkt, under tiden de utbildar sig till något annat, säger Arne Nordlund, Hockeyligans försäkringsmäklare.

Stjärnorna har däremot sparat flera miljoner i pensionsfonder.

 

Bland elitspelare i både fotboll och ishockey är det vanligt att spelarna sparar halva lönen i en mycket förmånlig pensionsförsäkring. Därmed har de pengar över till den dag karriären är slut.

Den här finansiella lösningen har aktualiserats i samband med Tommy Sjödin kontrovers med Brynäs gällande löfte om jobb den dagen han har gjort sitt i rinken. Efter diverse turer klargjordes att Sjödin ändå har ett nytt jobb klart i Brynäsorganisationen efter karriären.
Samtidigt framkom att 41-åringen har uppskattningsvis fem miljoner kronor på ett pensionskonto tack vare flera år med inbetalningar.


Arne Nordlund är försäkringsmäklaren som för Hockeyligans räkning förhandlat fram pensionslösningen för elitspelarna hos SEB Trygg Liv. I Arbetarbladet bekräftar han att det är enligt reglerna att reservera 50 procent av sin lön till pensionen.
– Många fortsätter ju inom idrotten genom att få nya jobb i klubben, de kan ju skjuta på utbetalningen av pensionspengarna hur länge de vill. Men det är också vanligt att spelarna tvingas börja utbilda sig för ett yrke i någon annan bransch. Då används pensionspengarna som en säkerhet under omställningsfasen. Det är egentligen grundtanken för pensionsförsäkringen.
   
Tommy Sjödin är i en lycklig situation. Han har en lång, framgångsrik och därmed välbetald karriär, han kan göra minst ytterligare en säsong och har ett stort pensionskonto.

- Många spelare lägger upp utbetalningen så att de hamnar strax under brytpunkten för marginalskatt, runt 320 000–330 000 kronor om året, säger Arne Nordlund.
Pensionssystemet kan trygga framtiden, men innebär också en försäkran inför risken att bli svårt skadad.

- Numera har spelarna i alla elitserieklubbar samma pensionsavtal. Och det är ett av världens bästa, säger Nordlund.
Avtalet har en väsentlig skillnad jämfört med vanliga pensionslösningar.
- Vanliga pensionssparare får inte röra sina pengar före 55 års ålder. Hockeyspelarna kan, om de vill, börja sin utbetalning redan dagen efter de slutat på elitnivå (elitserien och allsvenskan).

 

Villkoren är så pass bra att elitseriepelare, oavsett nationalitet, är garanterade 90 procent av sin lön upp till minst 36–40 års ålder. Dessutom får de full pensionsavsättning under tiden som hockeyinvalid.
Arne Nordlund slår fast:

- En världsunik uppgörelse. Vicepresidenten i NHL Bill Daly var så imponerad av vår spelarförsäkring att han ville placera NHL-spelarnas pensionspengar i Sverige. Men regelverket satte stopp, berättar Arne Nordlund.

Tommy Sjödin tjänar enligt uppgift tjänar cirka 110 000 kronor i månaden. Han tillhör de fem bäst betalda spelarna i Brynäs sedan många år. Ett Brynäs som är åtta i elitserieklubbarnas löneliga.
En spelaragent berättar för Arbetarbladet om den vanliga lösningen vid spelarkontrakt:
– När klubben och spelaren är överens om lönen är det sedan upp till spelaren själv att bestämma hur mycket som ska avsättas i pensionsförsäkring. Det är vanligt att en spelare med en lön kring 100 000 kronor tar ut ungefär hälften i lön och lägger den andra hälften till pensionen.

 

Läs mera!

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen