Riskkapitalbolag överger inte GIF Sundsvall
- Vi ser det här som ett långsiktigt engagemang i GIF, så vårt stöd skulle inte upphöra om laget skulle åka ur. Men vi hoppas och tror på allsvenskt spel även nästa säsong, säger Lars Aspling, VD för Norrlandsinvest.
Med fem omgångar kvar är situationen dyster för GIF Sundsvall. Hotet om nedflyttning har blivit allt starkare i höst. Det har inte hjälpt med nya värvningar, just de som blev möjliga tack vare det riskkapitalbolag som bildades inför säsongen och med målet att försäkra Sundsvall om allsvensk fotboll.
- Vi är många med ett stort GIF-hjärta som vill fortsätta vårt engagemang i klubben. Och vi har ju sett att det är svårt att hävda sig på den högsta nivån utan tillräckligt stora ekonomiska muskler. Så vi kommer att fortsätta vårt engagemang, det råder det ingen tvekan om, meddelar Lars Aspling, VD för Norrlandsinvest, i Sundsvalls Dagblad. Han efterlyser en röd tråd i klubben:
- För att GIF Sundsvall ska kunna bli ett stabilt allsvenskt lag så måste man bestämma sig för vilken värdegrund man står för i föreningen och det måste genomsyra hela verksamheten från ungdomslagen till seniorlaget och ända upp till styrelsen.
- Vi ska suga upp alla talanger som kommer fram i Norrland och bygga en ”body” som man har som grund. Sedan kan man toppa med några större namn. Och där är Kalmar en bra förebild, säger Aspling, som tycker att klubben borde göra klart nästa års lag tidigare än vad som var fallet med i fjol.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















