Widding Persson miljardsatsar
I dag hålls en presskonferens i Malmö och där ska planerna och skisserna avslöjas. Då närvarar, förutom Kent Widding Persson, även Malmös kommunalråd Ilmar Reepalu, USA:s förbundskapten Pia Sundhage och Svenska Fotbollförbundets Marika Domanski Lyfors.
Sedan Kent Widding Persson tog över LDB FC Malmö har laget blivit etablerat och slutade på tredje plats i damallsvenskan.
Nu satsar den kapitalstarke Widding Persson på något som beskrivs som världens främsta internationella forsknings- och utvecklingscenter för kvinnlig idrott i Malmö. Vid sin sida har han också it-miljonären Dan Olofsson.
”World Village of Women Sports” blir på över 70 000 kvadratmeter och ska ligga på Hästhagen mitt i Malmö. Här ska kvinnliga idrottare få möjligheten att utvecklas på egna premisser, enligt inbjudan till onsdagens presskonferens.
Kent Widding Persson äger företaget Hardford. Bolaget kontrollerar bland annat varumärket LDB som tillverkar hudvårdsprodukter.
När han sa ja till att bli sponsor till damfotbollslaget skrev han ett sponsoravtal på tre år och där Hardford har en option om ytterligare fem år. Klubben är garanterad minst tre miljoner kronor per år. Sammanlagt kan avtalet ge 25,5 miljoner kronor. För bara ett par veckor sedan presenterade Widding-Persson sina planer på att försöka värva Marta från Umeå.
Damfotbollen, världens snabbast växande sport, ska få en central roll i den här satsningen.– Jag vill gärna se en utveckling i de projekt jag satsar på. För ett par år sedan gick jag in i en satsning på damfotbollen i Malmö och sedan dess har jag funderat på vad som skulle kunna vara nästa steg för såväl damfotbollen som damidrotten generellt. Jag har varit i kontakt med Fifa, Uefa, vårt nationella fotbollsförbund och även andra förbund. Under den processen kan man säga att det identifierats ett behov av en internationell anläggning av det här slaget, det finns nämligen ingenting liknande någonstans i världen i dag, berättar Kent Widding Persson för Skånska Dagbladet.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















