Smederna hotas av konkurs

Totalt 3,8 miljoner i skulder och 908 018 kronor i underskott för 2008. Smedernas speedway är illa ute, riktigt illa ute. Det hjälper inte ens att Malmöföretaget Ikaros köpte namnrättigheterna för 1,5 miljoner kronor.

Ett konkurshot tynger Eskilstunaklubben och elitlicensen är mycket osäker. Det är problem som klubben tidigare har förnekat. ”När man gick ut med dessa uppgifter hade jag alla fall ingen aning om de här mörka siffrorna som uppenbarats nu, säger Fredrik Eklund, före detta styrelsemedlem och tilltänkt ordförande, till Eskilstuna-Kuriren.

Fredrik Eklund var tänkt som ordföranden, men han sa ifrån i lördags efter en kupp på årsmötet. Nu är osäkerheten stor inom klubben och ingen vet hur man ska ta sig ur rävsaxen.

- Dåvarande ordförande Göran (Karlsson) har hållit mycket i det där och jag fick veta att licensen var säkrad i samband med att vi presenterade Ikaros som sponsor i höstas. Nu är jag mer osäker när jag sett de här siffrorna, säger Fredrik Eklund till EK.

Det var den 27 november som Ikaros presenterades som ny huvudsponsor till Smederna. Såväl lag- som arenanamnet såldes till Malmöföretaget och under presskonferensen talades det om "ekonomiska vingar" och en trygg ekonomisk framtid.

Klubben har utlyst ett extra årsmöte den 21 mars och elva dagar senare ska en trovärdig ansökan skickas in till elitlicensnämden hos Svemo. Men med ett underskott om 900 000 från 2008 och med 3,8 miljoner i skulder är hoppet litet.

Göran Karlsson försvarar sig: ”Vi riskerar att missa licensen men med tanke på att vi har Ikaros i ryggen är jag inte orolig. Läget är likvärdigt i många andra klubbar”, menar Göran Karlsson.
 

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen