Från konkurshot till SM-final
Handbollslaget Guif från Eskilstuna har dragits med ekonomiska problem i flera år. Trots ständigt utsålt i Sporthallen som tar cirka 2 000 åskådare har inte intäkterna räckt. Kostnaderna har varit ännu större.
När nöden var som störst återkom en före detta ordförande och sedan har dess det inte varit någon måtta på framgångarna. På lördag är Guif med en trupp som kan liknas vid juniorlaget en part av den tv-sända SM-finalen i Globen, där Alingsås väntar.
Runar Svensson bakom förvandlingen
Det kunde inte ens trotjänaren Runar Svensson tro på. Den förre försvarskämpen och spelarveteranen ledde valberedningen och därmed också rekonstruktionen.
I dag styrs organisationen av ordförande Jan Fredriksson och framträdande roller har också ekonomiansvarige Mats Bengtsson och sportchefen Pontus Järleskog.
Tid, engagemang, intresse, förtroende, trygghet, ekonomi och att framför allt att ha kul blev är ledord. Dessutom tog styrelsen beslutet att ta tillvara på egna talanger.
3,7 miljoner saknades som mest
På våren i fjol konstaterades att oket från gamla synder, totalt 3,7 miljoner, tvingade klubben till nya nedskärningar. Andres Kristjansson, en av de sportansvariga i klubben, deklarerade:
– Vi kan inte ha en annan speltrupp än vad sponsorer är villiga att sponsra oss med. Eskilstunas företagare måste sätta ner foten och inse att ska vi ha ett elitlag kostar det 1,5 miljoner mer i omsättning än vad vi har idag. Det är sponsorerna som ytterst som måste skjuta till de här medlen.
I mars vilade ett tungt inkassohot över Guif: ”Vi har en fordran i form av fyra förfallna räkningar på sammanlagt 33 953 kronor för hyror och har för avsikt att lämna dem till inkasso, sa Ewa Ohlsson, ekonom på kommunstyrelseförvaltningen, till Eskilstuna-Kuriren.
Inte nog med det, klubben hade ytterligare en skuld på 236 287 kronor till Eskilstuna kommun. Här hade en avbetalningsplan upprättats.
Brev till sponsorerna
Som ekonomiansvarig i Guif medgav Mats Bengtsson att likviditeten gick upp och ner, vilket innebar att klubben skrivit till sina leverantörer och bett om överseende med förseningarna.
Den mödosamma marschen tillbaka hade inletts. Ändå tvingades föreningen att säga nej till ett par av sina stjärnor till den här säsongen och ersättare blev unga killar från egna ungdomsverksamheten. Talanger som i dubbel bemärkelse har vuxit till sig under säsongen, inte minst i takt med segrarna.
Hemmamatcher är guld värda för Guif. Därmed har ekonomin stärkts successivt. Inget lag i elitserien samlar fler åskådare. Efter exempelvis 13 hemmamatcher var snittet imponerande 1 975 åskådare.
- Totalt under säsongen blir det någonstans mellan 300 000 och 400 000 kronor till klubben i nettoförtjänst. I slutspelet stiger den siffran naturligtvis rejält, berättar Mats Bengtsson.
SM-slutspelet har inneburit att Guif ligger på ett nollresultat och när nu klubben har lyckats nå SM-finalen blir alla nya intäkter till en ren bonus. Klubben kommer på grön kvist för första gången på flera år.
Bonus till spelarna
Apropå bonusar kan nu klubben också ersätta spelarna: ”Alla har en semifinalbonus inskriven i sina kontrakt men det är inga stora pengar. Alla i Guif har väldigt blygsamma löner, påpekar Bengtsson i EK.
Mats Bengtsson förklarar framgångarna: ”Klubben fattade ett beslut att satsa på egna produkter och det har gett resultat nu. På något sätt finns det en ”igenkänningsfaktor” eftersom spelarna bor i Eskilstuna. Några har kommit hit utifrån och via handbollsgymnasiet hamnat i Guif men alla är i dag etablerade Eskilstunakillar”.
Nivån för ersättningar påvisas allra bäst i den lönehöjning som en av lagets stjärnor, 18-årige Mattias Zachrisson är erbjuden. Som en av är Sveriges största handbollstalanger får han ett nytt kontrakt och en löneökning på 400 procent. I klartext innebär det att Mattias Zachrisson höjer lönen från cirka 3000 kronor till 15 000 i månaden.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















JB (inte verifierad)
tors, 2009-05-07 14:17
1. Ordförande Krafft?
Intressant artikel, men är det inte Jan Fredriksson som är ordförande i Guif?thomasejd
tors, 2009-05-07 21:34
2. Rätt ordförande
Ett fel som nu är korrigerat. Vi beklagar namnförväxlingen. IA:s red