Nya, tuffa regler för engelska klubbar

Den brittiska regeringen fortsätter att sätta press på de engelska Premier League-klubbarna i fotboll. Sedan idrottsministern Andy Burnhams utspel om att bromsa skulder och öka insynen i klubbarna, svarar Premier League med nya och tuffare regler för klubbarna.

Det är fotbollsligans högste chef, Richard Scudamore som nu säger att det finns ett förslag som innebär att varje klubbs bokföring ska granskas av en oberoende revisor för att avgöra om klubbens ekonomi är sund och om klubben har skulder till andra klubbar. Aktieinnehavare med mer än 10 procents ägarandel får finna sig i att ärligen granskas för att avgöra om personen eller företaget är lämplig som ägare.

De nya hårdare reglerna gäller oavsett inhemska eller utländska intressenter eller ägare. Reglerna ska godkännas av samtliga 20 Premier League-klubbar och väntas gälla från kommande säsong.

Den brittiska regeringen och den parlamentariska utredningen kring fotbollsklubbarnas ekonomi har riktat hård kritik mot klubbarna för att inte ha kontroll på sina utgifter. Bland dessa de båda toppklubbarna Chelsea och Manchester United som tillsammans har skulder på nära 18 miljarder kronor. United har sedan ägarbytet 2005, gått från att vara en skuldfri klubb till att ha skulder på motsvarande 9 miljarder kronor. (Sportbusiness)

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja