Percy tar inte fram plånboken igen

Han har tagit mer pengar ur egen plånbok än någon annan och gett till sin kära klubb. Men i fjol sa han ifrån och nu är hedersordföranden och delägaren Percy Nilsson bara en åskådare vid Malmö Redhawks matcher.

- Jag tror mer att det är ett gäng nu, de jobbar tillsammans. Många ungdomskillar som har varit ihop i juniorlag som jobbar för laget. Det är viktigt, betonar Percy Nilsson som inte längre vill bidra med nya miljoner.

Det är slut på de tiderna, men det är absolut inte slut på topphockey i Malmö. Percy Nilsson uppskattar det nya laget och ser träningsviljan och sammanhållningen som högst bidragande orsaker till framgångarna. I en intervju i Expressen svarar han öppenhjärtligt .

Är du överraskad över att det gått så bra?

- Egentligen inte, men andra lag som jag förväntat mig skulle vara bättre kanske inte är så bra. Men det är så lite poäng som skiljer så det kan gå precis hur som helst. De har det här lilla flytet i år och hoppas att det håller i sig, säger Percy Nilsson till Expressen.

Han har inte bytt åsikt, dvs det blir inga mera pengar från honom till hockeyn:

- Det är ett beslut som är taget och jag tror inte de skulle vilja att jag sätter in mer pengar för den delen heller. De har fått bra förutsättningar med arenan i stället.

Tror du Redhawks tar klivet upp den här säsongen?

- Det kan man inte ge sig fan på, det är en puck i stolpen eller ribban eller nåt sånt som kan avgöra men det kan ju vara en förhoppning i alla fall.

Längtar du efter elitseriehockey i Malmö?

- Jag tycker det är rätt trevlig hockey som det är nu, det är bara det att det är en division för lågt, svarar Percy Nilsson.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen