Kräver en ny Ryder Cup-sökan
Regeringen gör inte mycket för att uppfylla förväntningarna som föddes när Fredrik Reinfeldt talade om "Sverige ska aktivt verka för att få fler internationella idrottsevenemang till vårt land" i regeringsdeklarationen 2006.
Fotbollförbundet hade förhoppningar, men det blev ett blankt nej. Nu är frågan om golfen kan hoppas. Det fanns förhoppningar om ett positivt förhandsbesked så här dagarna före jul.
Början till ett ja - eller ett nej
Det kom ett utlåtande från regeringskansliet, men var det början till ett ja eller nej? Björn Algkvist, en av styrelseledamöterna i bolaget till Svensk Golf, tolkade det så här:
- Regeringen är i grunden positiv till ett Ryder Cup i Sverige, men har inga möjligheter att just nu fatta beslut om den statliga delen av finansieringen.
Det var alltså inget formellt regeringsbeslut utan mera ett svar för att ändå visa att frågar har diskuterats. Men några direkta förhoppningar kan inte kopplas till utlåtandet.
Ryder Cup på Bro Hof 2018 förutsätter regeringens goda vilja. I ansökan från augusti bad Scandinavian Golf Event Management AB (SGEM) om 15 miljoner kronor om året i åtta år (totalt 120 miljoner).
Får skriva en ny ansökan
- Vi levererar ett världsevenemang på silverfat som inte kräver några infrastrukturförändringrar, inga nya arenor och som har en positiv ekonomisk påverkan på två miljarder kronor. Då kan man tycka att 120 miljoner kronor inte är så mycket pengar, säger Björn Algkvist.
Efter beskedet och samtal med regeringsrepresentanter rivs nu ansökan för att i stället – göra en ny ansökan. Om det inte finns pengar i dag kanske det yppas nya chanser, nämligen.
- Evenemanget är för bra för att lägga ned, så vi ger inte upp utan kommer tillbaka, anser Björn Algkvist som äger bolaget tillsammans med Jacob Wallenberg, Volvo, Ericsson, SEB, SAS, Svenska Golfförbundet, Sportyard och Husqvarna.
Miljonerna som det handlar om ska egentligen bara skickas vidare eftersom ägaren, Ryder Cup Europé, ska ha en årlig avgift om 15 miljoner kronor som motsvarar tio procent av den totala summan som finansierar Ryder Cup-kampanjen.
Söker kompletterande finansiering
- Vi ska nu se över möjligheten att få en kompletterande finansiering, och det kan då bli en ansökan där staten får ta en mindre del av kostnaden. Det ska vi nu diskutera, säger Algkvist till Svensk Golf.
Keneth Wising, departementssekreterare på kulturdepartementet, förklarar onsdagens besked:
- Budgetprocessen är redan avklarad och just nu finns det inga disponibla pengar på den här nivån. En ansökan i början av nästa år kommer med i början av rambudgetprocessen för budgeten 2011.
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof. Senast Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.
På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is. VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år, uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist.
Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.