Oenighet om Malmös miljonskulder

Skattverkets landsomfattande razzia mot idrottsföreningar fortsätter. De så kallade sign-on-bonusarna är ständigt återkommande. Nu avslöjas stora brister i Malmö FF, där spelare och klubb blir skyldiga 11,6 miljoner kronor. Men i MFF tillbakavisas anklagelserna och ledningen menar att det handlar om betydligt färre miljoner.

För ett par år sedan inledde Skatteverket granskningen av landets elitklubbar med motiveringen att  i takt med allt större belopp fanns det skäl att syna tillvägagångssättet närmare.

Betalar inte rätt skatt

- Vi har framför allt tittat på så kallade sign on-bonusar betalade med artistskatt. Många gånger handlar det om stora belopp som klubbarna kan betala till spelare som man värvar med fördelaktig beskattning. Men då måste klubbarna sköta det på ett 100-procentigt korrekt sätt, säger Rolf Nilsson, samordningsansvarig på Skatteverket till Sportbladet.

En efter har klubbarna fått utstå närgången kontroll av alla kassaböcker och det ena efter det andra fallet har rapporterats. Statskassan har utökats med flera miljoner från idrotten när skattebetalningarna inte har skett på rätt sätt.

I Malmö FF ä det två spelare, Anders Andersson och Jimmy Dixon, som nu tvingas betala in stora belopp. Andersson värvades i juni 2005 och Jimmy Dixon i december 2006 och vid båda tillfällena utan att det blev skattetekniskt rätt.

Anders Andersson krävs på 3 miljoner

Nu tvingas Anders Andersson betala inte mindre än 3 miljoner kronor och Dixon 1,1 miljoner kronor extra i skatt. Och MFF måste betala drygt 4 miljoner kronor i arbetsgivaravgifter för sign on-bonusarna till spelarna.

Det innebär dyra efterräkningar och totalt ska spelarna och klubben betala 11,6 miljoner kronor i extra skatter. Dessutom är beloppen så stora att spelarna riskerar åtal för skattebrott.

Granskarnas plötsliga upptäckt

Inte nog med det, när skatteverket synade Malmö FF upptäcktes hur ICA plötsligt betalade klubben med 5 miljoner utöver en sponsring på 1 miljon som hade blivit en tradition sedan flera år och bl a innebar att företagets logo fanns på matchdräkten.

- Det var av en ren tillfällighet som vi hittade ett brev från ICA:s vd som förklarade en transaktion i klubbens redovisning som vi inte riktigt förstod från början, säger Rolf Nilsson.

Det visade sig att klubbens ordförande, Bengt Madsen, hade hjälpt ICA med tomtmark till en stormarknad. Betalningen på 5 miljoner kronor för förmedlingen gick till Malmö FF som redovisade pengarna som en sponsorintäkt.

- Trots att summan är väldigt stor finns det inte upptaget i något protokoll från Malmö FF varför ICA plötsligt sponsrar klubben med 5 miljoner kronor. Det finns inga övriga handlingar som beskriver vad ICA fått för pengarna. Det tycker vi är underligt när det rör sig om en så stor summa, säger Rolf Nilsson till Sportbladet.

Skatteverket påpekar att MFF inte ska ta emot en sådan ersättning och att tomtförmedling inte är något som hör till en ideell förening med helt andra skatteregler. Följden blir att och begär att klubben ska betala 3,5 miljoner kronor i skatt på pengarna från ICA.

Läs mer i Sportbladet

Malmö FF hävdar att hela affären är uppblåst.

- De här affärerna har inget med Bengt Madsen personligen att göra utan det här var uppbackat av hela styrelsen och vi har haft de bästa skatterådgivarna att tillgå innan vi fattade beslutet. Det här står vi alla helt bakom, säger Håkan Jeppsson, vice ordförande i Malmö FF i en intervju i  Sydsvenska Dagbladet.

Malmö FF:s VD Pelle Svensson är inte heller orolig för ett kommande skatteåtal och anser dessutom att skatterevisionen har fått för stora proportioner. Han menar att det handlar om tolkningar och inte att klubben har undanhållit uppgifter.

- Vi har varit helt öppna med allting. Det här är tolkningar av skattereglerna. Åtal kan man få om man har gjort någonting brottsligt, men vi har varit helt öppna och har deklarerat allting, säger han till Sydsvenskan på lördagseftermiddagen.

Läs mer i Sydsvenska Dagbladet

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.