Skatteverket kräver 80 miljoner
Linköpings HC var en av de klubbar som fick utstå en närgången skattegranskning. Slutresultatet blev i sammanhanget blygsamma 50 000 kronor i fyllnadsinbetalning.
- Vi har klarat oss lindrigt undan. Det är småsaker med tanke på den nivå vi jobbar på. De (Skatteverket) hittar alltid något, så är det, säger Lars Ellbrant, ekonomichef i LHC, till tidningen Östgöta Correspondenten.
Tredje skatterevisionen
Han konstaterar att det är den tredje skatterevisionen på fem år. Den här gången kom det att handla om uteblivna sociala avgifter för vakter. Mer blev det inte och då handlar det ändå om en omsättning på 180 miljoner kronor.
- Men vi måste öka, vi måste bli en större vinstmaskin, vi måste öka vårt egna kapital, säger Lars Ellbrant som tillsammans med ordföranden Christer Mårdh och klubbdirektören Mike Helber leder ett ändå framgångsrikt hockeyföretag.
- Vi kommer att göra ett bättre resultat än i fjol, det vet vi. Men skulle vi åka ut i kvartsfinal kommer vi att gå back, säger Mike Helber.
OS-hockeyn är avslutad och snart börjar SM-slutspelet här hemma – för många klubbar avgörande matcher både sportsligt och ekonomiskt. För få matcher och för få lyckosamma matcher innebär att verksamheten går back. Så små är marginalerna.
Ovillkorliga utgifter
Just i LHC innebar säsongen 2008-09 ett stopp efter förlust mot Skellefteå i SM-kvartsfinalen, därmed saknades 5,8 miljoner kronor.
Denna vinter har kostnaderna minskat, men också publiksnittet. 500 färre åskådare per match i kombinationen med en sviktande sponsormarknad betyder mycket i slutänden.
- I år ligger vi helt okej till, men jag är allvarligt oroad över vårt läge framöver. Vi måste få ned de fasta kostnaderna. Vad händer under de närmaste två till fem åren? Det vet vi inte, säger Mike Helber i Corren.
Han utvecklar sitt resonemang:
- Vi kan inte sänka hyran, vi måste ha en tränare och vi måste ta oss till matcherna. Det vi kan förändra är kostnaden för spelartruppen - med risk för att laget inte blir lika bra.
Klubben har sedan tidigare gjort klart med en ny utlåning av Tony Mårtensson. En affär som öppnar möjligheterna att se tjeckduon Jaroslav Hlinka och Jan Hlavac i Cloetta Center även nästa år.
I LHC liksom alla andra elitserieklubbar gläds man över att tv-avtalet kommer att ge större pengar. Det blir en ökning från 16 till 22 miljoner kronor.
En koncernverksamhet
Östgötarna har en koncern bestående av bolagen Ispalatset i Linköping, som står för drift och teknik, LHC Events driver restaurang och barer i arenan samt sjukvårdsföretaget Linköping Health Care. På sista raden från den verksamheten stod det -5,8 miljoner och dessutom minskade likviditeten till 2 miljoner.
- Men det är inget som jag ligger sömnlös för. Jag skulle kunna fixa fram 30 miljoner snabbt om jag ville, det är bara att sälja våra bästa spelare och lägga ned damlaget. Men då hade jag bara haft en halv förening, sa ordförande Christer Mårdh i en intervju i Dagens Industri.
Han berättade också att varje hemmamatch är värd nästan 800 000 kronor i publikintäkter, kringförsäljning och sponsring. Ett slutspel med max tolv matcher skulle alltså ge runt 9,6 miljoner. Varje krona behövs, i synnerhet som LHC har elitseriens högsta hyror – nära 25 miljoner kronor.
Hockeyn står inför säsongens roulette.
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.