Drömsponsorn sur på favoritklubben

Han är en drömsponsor. Marco Engborg betalar lönen för tre stjärnor och sänker klubbens kostnader med över en miljon kronor. Men nu är han besviken på Sandvikens AIK sedan klubben har tagit beslutet att sparka storstjärnan Magnus Muhrén.

- Det är inte kul, det är så otroligt dåligt skött allting, säger Marco Engberg, vd och ägare vid Fortress Axalux.

Han är en bandyfantast, boende i Stockholm, men stor vän till sin barndomsklubb. Men nu är han sur och tycker att klubben har behandlat Magnus Muhrén illa. Han är en av de tre spelare som finns på Fortress Axaluxs lönelista. De andra två är Daniel Mossberg och Christoffer Edlund.

Han får sparken

Magnus Muhrén är Sveriges kanske bästa spelare, dyraste spelare och mest omdiskuterade spelare som nu tvingas bort från Sandviken.

Det gör Marcos Eng borg sur utan att han vill backa bort från klubben.

- Har man problem så löser man det internt, snyggt och prydligt genom att prata med varandra. Tystnad hjälper ingenting, är det så att Magnus inte passar in, mentalt eller rent taktiskt, så måste man kunna berätta det för honom, och den åsikten har jag även framfört till Arne Anderstedt, säger Marco Engberg till Arbetarbladet.

"Ingen utpressning"

Marco Engborg är en sådan betydelsefull sponsor till SAIK att han skulle kunna påverka klubbledningen.

- Det kan alla sponsorer, både små och stora, men jag vill inte syssla med utpressning. Visst skulle jag kunna säga gör si och så annars får ni inga pengar, men det är inte Ryssland det här, Sverige är en demokrati, säger Marco Engberg i Arbetarbladet.

- Det är klart att man inte vill ha negativa skriverier, man vill ha gemenskap och harmoni och ett lag som levererar. Jag är inte oäven att köra vidare, men än så länge vet jag inte vad SAIK vill, vi har inte tagit den diskussionen ännu. Det har mest varit turbulens och det finns det inga vinnare på.

Även Hammarbyspelaren David Karlsson finns på företagets lönelista. Marco Engberg kunde glädjas lite extra eftersom klubben tog sitt första SM-guld.

- Ja, jag blev en ofrivillig vinnare, säger han med ett skratt.

Fakta

Sandviken AIK:s pressmeddelande:
”Under måndagen genomfördes ett planerat möte mellan Magnus Muhrén och Rune Nyberg, ordförande SAIK Bandy, samt sportkommitténs ordförande Arne Anderstedt.
Från föreningens sida har gjorts en samlad bedömning som resulterat i att Magnus inte kommer att erbjudas något nytt kontrakt med SAIK Bandy.
Som vi redan berättat tog Magnus tidigare i vinter initiativ till att säga upp sitt gällande kontrakt med föreningen.
Magnus kommer nu att gå vidare i sin bandykarriär och från SAIK Bandy kan vi då se tillbaka på 17 fantastiskt framgångsrika år tillsammans med en spelare som lämnat skarpa avtryck i nationell och internationell bandy i allmänhet och i SAIK Bandy i synnerhet.”

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

En majoritet av idrottens specialförbund röstade mot riksidrottsstyrelsen vid Riksstämman i Göteborg på lördagsförmiddagen. Därmed kvarstår taket det ekonomiska stödet på tio procent. Förbunden gick emot Riksidrottsstyrelsens förslag till höjning.Riksidrottsförbundet fördelar varje år cirka 1,8 miljarder kronor, i statliga anslag, till specialidrottsförbund, idrottsföreningar och RF-SISU distrikt. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.