RF inleder offensiven mot Bryssel
Nästa vecka beger sig Riksidrottsförbundets ordförande till Bryssel för att träffa kommissionären Cecilia Malmström, parlamentarikerna Cecilia Wikström och Olle Schmidt för att prata EU:s momsdirektiv som hotar föreningarna.
Vill förklara
Karin Mattsson Weijber vill förklara ännu närmare vad momsfrågan betyder och hur de svenska föreningarna skulle drabbas av ökade kostnader och krångligare administration.
- Idrotten har 20 000 föreningar med över 3 miljoner medlemmar, och engagerar ännu fler. Vi ska göra allt för att hjälpa de svenska politikerna att driva på frågan i EU så att föreningarna även i framtiden blir momsbefriade, säger Karin Mattsson Weijber som är medveten om att jobbet att förändra resonemanget kommer att kräva mycket tid.
- Ja, den här processen blir lång och omfattande, det här är bara första steget.
9 500 medlemmar på Facebook
Idag behöver ideella föreningar inte redovisa moms. EU-kommissionen har inlett ett fördragsbrottsförfarande mot Sverige eftersom den anser att den svenska momslagen innehåller för generösa undantag för den ideella sektorn och strider mot EU:s momsdirektiv.
Den 31 mars skickade finansminister Anders Borg, kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth och integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni en uppmaning till Europeiska kommissionen om att reglerna i det gemensamma EU-direktivet om moms måste ses över, för att förbättra villkoren för den ideella sektorn.
Idrottsföreningar i hela landet har engagerats mot momsförslaget. Facebook-gruppen "Rädda min idrott" har idag över 9 500 medlemmar.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Vädret i USA kan vara nyckfullt. Det kom fotbollsspelarna från Norden att få ppleva på måndagen., På förmiddagen var spelarna från Norge och Sverige, väl på platsredo för det första träningspasset.och det skedde i varierande älande temperaturer. Norrmännen fick uppleva strålande sol, medan svnskarina ledningsvis drabbades av kraftigt regn och blåst
Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















