Intensiv kamp om VM-miljarder
Världens fotbollsentusiaster har olika vanor. Spanjorerna var de som följde även kvalmatcherna till VM mest ingående, italienare de som såg mest fram emot turneringen och tyskarna ser mer på VM än britter vilket är än mera förståeligt i dag.
Var femte svensk man satt vid TV:n
I Sverige är det inga sensationella rapporter från mätningsföretag MMS. Åttondelsfinalen Spanien-Portugal har lockat flest TV-tittare hittills. 1,5 miljoner tittare följde andra halvlek och två tredjedelar var män.
22,5 procent av alla män (merparten i åldern 40-59 år) i landet och 11 procent av alla kvinnor följde spelet.
Undersökningsföretaget Kantar Sport har synat de internationella TV-vanorna inför och under VM i Sydafrika.
Lågt intresse redan före VM
Här kan noteras:
Att i Spanien sa 89 procent av de vuxna att de hade sett kvalmatcherna, jämfört med 77 procent i Storbritannien och 69 procent i Frankrike.
Att Italien toppar listan för andelen personer som har följt eller ska följa deras landslag i turneringen, med 83 procent jämfört med 68 procent i Storbritannien och 62 procent i Frankrike.
Att förtroendet för landslagen hade sjunkit i de två sistnämnda länderna redan före mästerskapet.
Att sju av tiospanjorer tror att deras lag erövrar VM-trofén. Bara två av tio fransmän trodde på sitt landslag.
Att undersökningsföretaget också frågade om människor är medvetna om vilka företag som är VM-sponsorer. Coca-Cola var svaret i såväl Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien som Storbritannien.
Adidas spår rekordförsäljning
Adidas gör en prognos om en rekordförsäljning på 1,5 miljarder euro med hjälp av VM.
Detta är en 15-procentig ökning jämfört med 2008, det förra rekordåret med 1,3 miljarder euro för försäljningen av fotbollsprodukter. Vid VM 2006 noterade adidas 1,2 miljarder euro.
- Efter de första tio dagarna är det redan klart att detta VM kommer att bli en stor framgång för Adidas , säger Herbert Hainer, VD för Adidas AG.
- Vi kommer inte bara uppnå våra ambitiösa mål i fotboll, vi kommer också att passera dem. Våra fotbollsaffärer växer över hela världen. Detta understryker turneringens globala makt.
Företaget har sålt 6 500 000 replika kit hittills i år jämfört med 3 miljoner vid samma punkt i 2006.
Inte en enda Nike-stjärna är kvar
Nike har inte haft samma flyt. Företagets affischnamn har floppat och stjärnorna från en dyr reklamfilm är borta när nu turneringen går in i sitt mest spännande skede.
Nikes reklamfilm ”Write the future” med Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Ronaldinho, Fabio Cannavaro, Didier Drogba och Franck Ribéry skulle bana väg för nya försäljningsframgångar.
Men i dag är alla tillbaka i sina vardagsmiljöer som TV-tittare till VM…
McDonalds EM-restaurang igen
Snabbmatjätten McDonald's har förnyat avtalet med UEFA som en huvudsponsor och som officiell restaurang vid mästerskap fram till 2017 och då omfattas EM både 2012 och 2016.
McDonald's tidigare avtal med UEFA, som omfattade Euro 2004 och 2008, var värt drygt miljoner dollar per år. Hur mycket kontraktskostnaden är denna gång vill inte någon av parterna avslöja.
Snabbmatskedjan har sponsrat fotbolls-EM sedan 1992 och McDonalds blir den sjätte huvudsponsorn jämte Adidas, Castrol, Coca-Cola, Hyundai-Kia och Carlsberg.
Ökad produktion av vuvuzelahorn
Nu måste det fram flera vuvuzelahorn. Tillverkningen sker på kinesiska fabriker och Reuters rapporterar från en fabrik i Ninghai Jiying i östra Kina att produktionen ska öka från 10 000 till 25 000 per dag.
Fabrikens chef Wu Yijun berättar att man hade övervägt att lägga ned produktionen då försäljningen tidigare gått trögt.
- Vi utvecklade denna vuvuzela-trumpet under 2001 men vi lyckades inte sälja den då. Under VM 2006 i Tyskland fick vi inte heller marknadsföra den och nu uppstår detta fantastiska intresse, säger Wu.
76 miljoner för smörjning
I december tar FIFA beslutet om var VM spelas 2022. En av de främsta intressenterna är Australien och nu har media avslöjat hur stora summor används för att smörja delegaterna i det internationella förbundet.
Det anses traditionellt att ge gåvor till gästerna som ska syna arenor, hotell och annat inför beslutet, men australiska tidningar har grävt fram sensationella fakta.
Förbundet har betalat lobbyister 76 miljoner kronor för att göra en vistelse i Australien så lyxig som möjligt för FIFA:s styrelseledamöter.
En fjärdedel av den totala kampanjkassan används till delegaterna, deras sällskap, och då inkluderas allt från resor – till smycken.
Mest lästa just nu
Liten förening tänkte stort och har klarat energikrisen bra med sin energisnåla belysning och solceller.
Fotbollsklubben Romelanda UK satsade på egen solcellsanläggning och belysningseffektivisering. Nu har man minskat sina energikostnader betydligt genom den kombinerade satsning på ny belysning, solceller och elbilsladdning.
Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.
– Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand
Efterspelet kring skandalderbyt blir ett test av svensk fotbolls nya exkluderingsstrategi, menar Fredrik Reinfeldt, svensk fotbolls nye ordföranden
Plötsligt har han fått en skandal i knäet.
- Man får vara frustrerad och ledsen över att det inte går bra för det egna laget. Men det är alltså inte så att svensk lagstiftning därmed upphör att gälla och att vi får bete oss hur vi vill och skjuta bengaler på varandra. Det är inte en förmildrande omständighet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.
Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.
Ett år återstår till fotbollsfesten 2024, Europamästerskapet. Premiären sker på Old Trafford när värdnationen England tar emot Österrike och sedan väntar ytterligare 50 TV-matcher!.Om nu Fifas ordförande, Gianni Infantino,ger sig. Redan nu har han startat ett TV-krig startat. Infantino mot fyra europeiska ministrar.
SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.
En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden. Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.