Nicklas Bäckström skänkte 100 000 kr

Nicklas Bäckström är tillbaka i Washington, men hann före avresan göra ett mycket uppskattat besök på barnkliniken på Gävle sjukhus. Han överlämnade 100 000 kronor, vilket var överskottet från hans välgörenhetstävling i golf i somras.

- Fantastiskt, jag blir alldeles varm inombords, sa barnklinikens chef Lena Selinder till Gefle Dagblad.

Nu var inte Nicklas Bäckström ensam utan han hade med sig hockeykamraterna Ove Molin, Anders ”Masken” Carlsson och Mats Bengtsson och de tillsammans tog fram jättechecken och visade för alla barn och anställda som sedan fick tårta och glass.

- Pengarna kommer att gå till saker som förgyller barnens tillvaro. Det kan vara presenter, kanske biobiljetter eller pengar så att de kan gå ut och äta middag tillsammans med sina familjer. En del av våra barn är sängliggande länge och då efterfrågas tv-spel. Där ligger vi lite efter med tekniken, säger Lena Selinder.

Idén är att genomföra en liknande golftävling varje sommar och locka de främsta stjärnorna. Nicklas Bäckström vill starta en stiftelse som gynnar ungdomar och bra ändamål.

Tidernas miljardrullning i rullar snart igång,

USA:s Trump-administration, FIFA, det internationella förbundet, de 48 nationsförbunden som finns på plats, samt deltagande spelares klubbar, det är totalt 1 248 spelare i turneringen – ska alla ha del av VM-fotbollens ekonomiska kaka.

Simon Åström, ordförande i det svenska förbundet, SvFF, hoppas att 23–24 miljoner hamnar på det svenska förbundets konto.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

medan svnskarina ledningsvis drabbades av ett kraftigt regn och blåst

Tll saken hör att de de bor på skitftande platser. Den norska truppen har sin bas vid The University of North Carolina Greensboro oh de hade valt rätt arena visade det sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen